StoryEditor

Co się stanie, jeśli nie uda się opróżnić magazynów przed żniwami rzepaku? Juliusz Młodecki komentuje

Podczas Kongresu Polska Wieś XXI red. Bartłomiej Czekała miał przyjemność przeprowadzić rozmowę z Juliuszem Młodeckim, prezesem Krajowego Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych na temat stanu magazynowego rzepaku oraz tego, czy uda się wyczyścić magazyny przed lipcowym zbiorem.
21.04.2023., 13:04h

W ubiegłym roku zebraliśmy 3,8 mln ton rzepaku. Szacuje się, że z Ukrainy w trakcie wojny przyjechał kolejny milion ton rzepaku. Stany magazynowe zarówno w skupach i u rolników nadal są wysokie.

Poprosiliśmy prezesa KZPRiRB o komentarz odnośnie obecnej sytuacji na rynku rzepaku, gdyż jest bardzo dynamiczna. Więcej mówi się jednak o sytuacji na rynku zbóż, mniej z kolei o rzepaku. Jak dużo jest rzepaku w magazynach i czy uda się je opróżnić przed żniwami? A co stanie się, jeśli nie uda się wyeksportować nadmiaru? 

- To co się dzieje wokół polskiego rolnictwa to jest kumulacja problemów, które narastały od lata ubiegłego roku. Zniesienie ceł na ukraińskie produkty zostało wprowadzone 1 czerwca ub.r. To była ze wszech miar słuszna decyzja. Ukraina znalazła się w skrajnie trudnej sytuacji i my jako najbliżsi sąsiedzi, nie mówię tylko o Polsce, ale o innych krajach Unii Europejskiej byliśmy zobowiązani do pomocy, do zobowiązania i zapewnienia chociażby jakiejś kroplówki finansowej – mówił Juliusz Młodecki, który podkreślił, że decyzja była słuszna, jednak nie pociągnęła za sobą decyzji administracyjnych dotyczących kontroli miejsca docelowego transportu. Produkty bowiem trafiły w ogromnej większości do Polski.

Juliusz Młodecki ostrzega, że jeśli w magazynach pozostanie chociażby 1 mln ton rzepaku, to w krajowych skupach sytuacja może być tragiczna.

- Bardzo dużo nasion rzepaku, jeszcze do tej pory jest niesprzedanych wcześniej w magazynach u rolników. Może się to przełożyć na poważne problemy rynkowe – mówił prezes KZPRiRB. Ceny rzepaku są na poziomie 2-2,2 tys. zł/tonę, są o 50% niższe niż wiosną ubiegłego roku.

W jaki sposób ta sytuacja może wpłynąć na ceny rzepaku? Zobacz wywiad i dowiedz się jaka jest prognoza dla rzepaku.

dkol

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. maj 2024 11:20