StoryEditor

Ceny rzepaku wciąż rosną, ale coraz trudniej o możliwość szybkiej sprzedaży

Podczas, gdy giełdowe ceny rzepaku rosną i przekraczają kolejne bariery, to rywalizujący ze sobą o surowiec przetwórcy mają problemy z powierzchnią magazynową na kurczące się w gospodarstwach zapasy czarnego złota.
05.09.2019., 15:09h
Ceny rzepaku na giełdach zbliżają się do przebicia kolejnej bariery 385 euro/t, aktualnie na listopad notowanie wynosi 384, a na luty 384,5 euro/t.
Niestety znaczne podwyżki na rynku krajowym hamuje złotówka. Dziś jedno euro wycenia się na 4,34 zł.
Jednocześnie odbywa się wzmożony import rzepaku do Europy. W miesiącach lipiec–sierpień europejski import rzepaku i canoli wyniósł ponad 1 mln ton. Z czego 85% pochodziło z Ukrainy i 10% z Kanady.

Ceny w punktach skupu kształtują się na poziomie 1550–1580 zł/t
, ale tylko ci najwięksi mogą rywalizować z firmami przetwórczymi płacącymi wyższe ceny. Argumentem firm handlowych czasem jest możliwość bieżącej realizacji, choć handlowcom trudno jest wcisnąć się w kolejce oczekujących na limity wjazdów w olejarniach.
Wciąż trwa dynamiczny skup rzepaku w Kosowie Lackim i na punktach skupu Komagry. Odbywają się tam ciągle jeszcze regularne dostawy od producentów rolnych.
Krajowi przetwórcy twierdzą, że są pokryci ze swym zapotrzebowaniem do końca roku. Chętnie jednak podpisują kontrakty na dostawy na październik. Jedynie Kruszwica zakomunikowała, że kupuje z dostawami na styczeń 2020.

Ak...
Pozostało 42% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. grudzień 2023 10:33