StoryEditor

Dopłaty do kukurydzy i niższy podatek rolny. Ministrowie rolnictwa porozumieli się z rolnikami - protest na granicy zawieszony

Od wielu dni rolnicy protestowali na przejściu granicznym w Medyce i Dorohusku przeciwko m. in. importowi zbóż z Ukrainy. Dziś przyjechał do nich minister rolnictwa Czesław Siekierski ze swoim zastępcą Michałem Kołodziejczakiem. W wyniku zawartego porozumienia protest został zawieszony, na 10 dni, a rolnicy otrzymali obietnicę realizacji swoich postulatów, m.in wypłaty dopłat do kukurydzy i obniżenia podatku rolnego na 2024 rok.
23.12.2023., 16:31h

Do protestujących w Medyce rolników przyjecahł dziś minister rolnictwa Czesław Siekierski ze swoim zastępcą Michałem Kołodziejczakiem. Na spotkanie dotarli także przedstawiciele rolników, którzy protestują na przejściu granicznym z Ukrainą w Dorohusku.

Porozumienie zawarte, protest zawieszony

W wyniku trwających ponad 2 godziny rozmów z przedstawicielami MRiRW rolnicy, którzy rozpoczęli blokadę przejścia w Medyce 23 listopada br. zdecydowali się na zawieszenie protestu od jutra, tj. od 24 grudnia br., od godziny 8.00 rano na okres 10 dni.

Po Nowym Roku ma sie odbyć spotkanie, podczas którego minister poinformuje rolników o tym, które z postulatów i kiedy mają zostać zrealizowane. Wśród tych postulatów są m. in.: wznowienie kredytów płynnościowych na 2 proc, wypłata dopłat do kukurydzy za 2023 rok oraz obniżenie podatku rolnego za 2024 rok.

Obniżenie podatku rolnego za 2024 rok

Jak informuje MRiRW, imnister Czesław Siekierski zapewnił rolników, że ich postulaty zostaną spełnione, ale zaznaczył, że wymaga to czasu. Odnosząc się do postulatu dotyczącego  obniżenia podatku rolnego minister Siekierski podkreślił, że są już przygotowywane procedury ustawowe, które dadzą szansę aby samorządy, wójtowie mogli zwalniać rolników z podwyżki podatku rolnego w przyszłym roku, a w roku następnym zostaną im zwrócone należne pieniądze. Chodzi tu o kwotę ok. 350 mln zł.

Dopłaty do kukurydzy za 2023 rok

– Rozmawialiśmy o realizacji postulatów z ministrem finansów, w obecności premiera Donalda Tuska, i jest akceptacja, jeśli chodzi o dopłaty do kukurydzy. W tej sprawie został już skierowany do KE wniosek o akceptację – informował szef resortu rolnictwa i dodał, że na dopłaty do kukurydzy są zarezerwowane pieniądze. Wiceminister Michał Kołodziejczak dodał że jest to kwota 1,15 mld zł.

Wznowienie kredytów płynnościowych

Rozmowy z rolnikami dotyczyły również dopłat do kredytów płynnościowych. Minister Siekierski poinformował, że środki przewidziane na ten cel w ustawie budżetowej pozwolą na realizację akcji kredytowej w wysokości 2,5 mld zł.

– Jeśli będzie potrzeba zwiększenia tej kwoty, to jesteśmy otwarci na ten temat – zapewnił szef resortu rolnictwa.

Postulaty protestujących rolników

Jak informuje tygodnik-rolniczy.pl rolnicy z Podkarpacia domagają się przede wszystkim dopłat do kukurydzy, wznowienia 2-procentowych kredytów płynnościowych i utrzymania podatku rolnego na tegorocznym poziomie. Oczekują też:

 • Zatrzymania importu towarów rolnych z Ukrainy oraz utrzymania i rozszerzenia embarga o dodatkowe art. rolno-spożywcze (owoce miękkie, cukier, spirytus, miód, koncentrat jabłkowy, jaja świeże, mięso drobiowe) 
 • Kontroli tranzytu przez Polskę ukraińskiego zboża (kontrola jakości i kontrola wyjazdu). Rolnicy dostają bowiem sygnały, że zboże przejeżdża przez Polskę do Niemiec, a następnie wraca.
 • Wycofania obowiązku dotyczącego ugorowania 4% gruntów rolnych.
 • Możliwości budowania bez zezwolenia w swoim gospodarstwie rolnym magazynów składowych (o powierzchni minimum 1000 m2).
 • Zwolnienia z podatku rolnego w uzasadnionej trudnej sytuacji gospodarstwa rolnego i utrzymanie podatku rolnego na poziomie tegorocznym.
 • Wprowadzenia długoterminowych form kredytowania rolnictwa oraz dalszego  kontynuowanie kredytów płynnościowych.
 • Stworzenia programu restrukturyzacyjnego dla zadłużonych gospodarstw rolnych.
 • Rozwijania eksportu polskich artykułów rolno-spożywczych do państw trzecich. Radca rolny w każdej ważnej (ze względu na eksport towarów rolnych) polskiej placówce dyplomatycznej. 

Natomiast rolnicy z Lubelszczyzny protestujący w Dorohusku​ domagają się z kolei:

 • Natychmiastowego wstrzymania importu cukru z Ukrainy, który zagraża załamaniem polskiego rynku.
 • Natychmiastowej wypłaty dopłat bezpośrednich.
 • Odstępstwa od normy GAEC 8, czyli odejścia od wymogu ugorowania gruntów.
 • Utrzymania stawki zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze na poziomie 2 zł/l.
 • Budowy infrastruktury pozwalającej na eksport towarów rolno-spożywczych.
 • Przedstawienia kosztów produkcji nawozów przez Grupę Azoty oraz ich sprzedaży na rodzimym rynku w preferencyjnych warunkach.
 • Opracowania i wdrożenia mechanizmów na rynku rolnym zapewniających rolnikom opłacalność produkcji.
 • Publikacji kompletnej listy firm importujących zboże z Ukrainy.
 • Wypłaty obiecanych przez ministerstwo rolnictwa rekompensat dla producentów kukurydzy.
 • Utrzymania stawki podatku rolnego na niezmienionym poziomie.

oprac. bcz na podst. MRiRW i tygodnik-rolniczy.pl

Fot. MRiRW

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. maj 2024 10:58