StoryEditor

Ceny rzepaku: po raporcie oleiste zamiast drożeć, tanieją

Po ogłoszonym w ostatnim dniu poprzedniego tygodnia raporcie USDA, wydawać by się mogło, że soja i rzepak mogą drożeć, niestety notowania idą w odwrotnym kierunku. A co z cenami w kraju?
15.12.2023., 08:06h

Soja na Chicagowskiej giełdzie zalicza kolejny już tydzień dołowania kursów. Obniżkom nie może się oprzeć również rzepak. Na szczęście w krajowym skupie spadki cen nie są drastyczne.

Raport powinien dźwigać soję, ale eksport dusi ceny

Grudniowy raport podażowo-popytowy USDA jednak wskazuje na pojawiająca się pierwszy raz od wielu miesięcy większą tendencję do łagodzenia rozdmuchanych prognoz światowych zbiorów soi, bo tym razem mamy do czynienia z ich zmniejszeniem o ponad 1,5 mln t, istotnie na te szacunki wpływa dwumilionowa redukcja zbiorów w Brazylii, która zbierze 161 mln t soi.

Pierwszy od początku sezonu spadek globalnych szacunków zbiorów soi poniżej 399 mln t świadczy o uzasadnionych obawach ekspertów o stan upraw w Ameryce Południowej. USDA nie rusza jednak praktycznie wcale zapasów końcowych soi (114 mln t) i konsumpcji (384 mln t) natomiast silniej, bo o 2 mln t podnosi eksport. Co zdaje się jeszcze potęgować rywalizację cenową na mocno giełowym rynku.

Soja, która na początku grudnia potaniała już o 2% pomimo gorszych prognoz zbiorów w raporcie USDA, na giełdzie w Chicago (13.12.23 r.) jeszcze spadła do 480 USD/t. W Po...

Pozostało 72% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. maj 2024 04:31