StoryEditor

O rzepaku na Giełdzie top agrar Polska

Na rozpoczynającej się już 12.06.2024 r. o godz. 10.30 we Wrześni k. Poznania, VI Ogólnopolskiej Giełdzie Rzepaczano -Zbożowej nie może zabraknąć tak istotnej dla polskiego rolnictwa tematyki jaką jest rynek rzepaku.
23.05.2024., 11:28h

Cały blok rzepakowy będzie służył wymianie informacji o tym segmencie rynku płodów rolnych.

Na wstępie z dwóch prezentacji dowiemy się, czy, gdy na półkach sklepowych po poprzednim drogim sezonie potaniał olej, pobudziło to apetyty na olej z rzepaku i czy mamy do czynienia z rozwojem sprzedaży w segmencie spożywczym. A może przy wciąż drogich paliwach olej rzepakowy i wyprodukowane z niego estry stały się bardziej atrakcyjne dla koncernów paliwowych i z tego względu możemy liczyć na większe zapotrzebowanie na rzepak? O tym wszystkim będzie mówił Adam Stępień, Dyrektor Generalny PSPO.

Kolejna prezentacja otworzy nam szerzej oczy na bilans rzepaku w UE i konsekwencje zmniejszającego się importu rzepaku do Unii, jakie mogą dotknąć nasz rynek w nadchodzącym sezonie. Temu zagadnieniu przyglądnie się uważniej w swoim wystąpieniu Arkadiusz Gasidło, odpowiadający za politykę i organizację zakupów surowca na potrzeby ZT Bielmar Sp. z o.o.

Blok zwieńczy godzinna debata, w której wezmą udział wspomniani powyżej prelegenci oraz prezes KZPRiRB, Juliusz Młodecki, a także reprezentujący ADM Czernin SA, prezes Grzegorz Marchwiński i BZK Group Sp. z o.o., podmiotu kupującego na rzecz Komagry, z-ca dyrektora zarządzającego, Piotr Szysz.

Jak zwykle jednak najważniejszym uczestnikiem Giełdy będą zgromadzeni na Sali słuchacze, którzy biorąc udział w dyskusji i zadając rożne pytania biernymi odbiorcami nie pozostają.

To właśnie na Twój udział liczymy szczególnie. Zapisz się i przyjedź na Giełdę

Zapisu dokonasz klikając na link, a system przeprowadzi Ciebie sprawnie przez cały proces rejestracji: gielda.topagrar.pl

 

Program Giełdy:

VI Ogólnopolska Giełda Rzepaczano-Zbożowa

Termin: 12.06.2024 r. godz. 10.30

Miejsce: Pałac na Opieszynie, Września k. Poznania

Temat: Kryzys na rynku zbóż i oleistych, czy raczej stabilizacja na niskich poziomach cenowych?

Godz. 10.35 Wprowadzenie: Aktualny stan i perspektywy dla światowego rynku zbóż i roślin oleistych – Levin Flake, Radca Rolny Ambasady USA w Polsce

Godz. 11.10 Rola polskich portów w świetle konieczności zdjęcia nadwyżek bilansowych z krajowego rynku – Pierre Pages, prezes Mondry Sp. z o.o.

Godz. 11.30 Blok zbożowy:

Czy w kontekście produkcji i zużycia zapasy zbóż na krajowym rynku rzeczywiście są nabrzmiałe? – Krzysztof Gwiazda, dyrektor Louis Dreyfus Company Polska Sp. z o.o. (11.30–11.55)

Problemy z nadprodukcją zbóż o jakości paszowej, czy mamy szansę na zwiększenie zużycia w przemyśle paszowym? – Jakub Kowalski, kierownik Działu Zakupu Zbóż De Heus Sp. z o.o. (11.55–12.15)

Godz. 12.15 Dyskusja:

Jakie rozwiązania stabilizujące sytuację na krajowym rynku można wypracować w świetle rolniczych protestów i nadprodukcji zbóż?

W dyskusji udział wezmą:

  • Adam Zaleski, prezes De Heus Sp. z o.o.
  • Przemysław Bochat, prezes Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych
  • Krzysztof Gwiazda, dyrektor Louis Dreyfus Company Sp. z o.o.
  • Artur Gołębiowski, dyrektor Działu Zbóż Agrii Polska Sp. z o.o.
  • Tomasz Januszaniec, manager ds. zbóż Mondry Sp. z o.o.

Godz. 13.15–13.45 Przerwa na kawę

Godz. 13.45 Blok rzepakowy:

Jak spadek cen oleju wpływa na przerób i wzrost zużycia rzepaku na cele spożywcze i biopaliwowe? – Adam Stępień, dyrektor generalny PSPO (13.45–14.10)

W tym sezonie UE rzepaku zaimportowała mniej, czy czeka nas rok napiętego bilansu? – Arkadiusz Gasidło, kierownik agrotechniki ZT Bielmar Sp. z o.o. (14.10–14.30)

Godz. 14.30 Dyskusja:

Czy w rzepaku mamy już do czynienia z optymalnymi proporcjami produkcji i zużycia, czy w sezonie 2024/25 możemy liczyć na jakieś znaczne zmiany?

W dyskusji udział wezmą:

  • Grzegorz Marchwiński, prezes ADM Czernin SA
  • Juliusz Młodecki, prezes KZPRiRB
  • Adam Stępień, dyrektor generalny PSPO
  • Piotr Szysz, z-ca dyrektora zarządzającego BZK Group Sp. z o.o.
  • Arkadiusz Gasidło, kierownik agrotechniki ZT Bielmar Sp. z o.o.

Godz. 15.30 Zakończenie i Lunch dla Uczestników

 

Partner Główny Giełdy:

image
logo firmy Mondry
FOTO:

Partnerzy bloków tematycznych:

image
Logo de Heus
FOTO:
image
Logo Młyny Szczepanki
FOTO: Młyny Szczepanki
image
LOgo PSPO
FOTO: PSPO

 

Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. czerwiec 2024 17:04