Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.plZaloguj
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rynek rzepaku>

Rekordowy przerób krajowego rzepaku. Adam Stępień, dyrektor generalny PSPO i KIB

Podczas IV Ogólnopolskiej Giełdy Rzepaczano - Zbożowej w Licheniu Starym w gronie ekspertów, analityków i przedstawicieli największych graczy rynkowych rozmawialiśmy o podsumowaniu kończącego się sezonu 2021/2022 oraz o prognozach rynkowych na zbliżające się żniwa i nowy sezon 2022/2023. Jednym z naszych gości i prelegentów był Adam Stępień, dyrektor generalny Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju i Krajowej Izby Biopaliw.

Bartłomiej Czekała28 czerwca 2022, 19:10

W rozmowie z Bartłomiejem Czekała, redaktorem naczelnym portalu topagrar.pl mówił on o rekordowym przerobie krajowego rzepaku w 2021 roku, ocenie aktualnej sytuacji na rynku rzepaku i prognozach na sezon 2022/2023.

- Jeżeli chodzi o pierwszą część mijającego sezonu 2021/2022 to była ona bardzo dobra jeżeli chodiz o przerób rzepaku. Zbiory dopisały, w związku z tym byliśmy w stanie zanotować kolejny rekord. W 2021 roku przerobiliśmy prawie 3,3 mln ton rzepaku jako członkowie PSPO i głównie był to krajowy rzepak. Rynek dzięki temu mógł wzrosnąć. Byliśmy w stanie podać więcej zarówno pasz, jak i oleju. Olej w głównej mierze był przeznaczany na wytwarzanie biokomponentów, więc to odejście związane ze zwiększonym popytem na paliwo miało istotne znaczenie dla stabilizacji sytuacji - mówił Adam Stępień.

Jak dodał, te zbiory zapowiadają się bardzo dobrze, dlatego producenci oleju i biopaliw liczą na dobry start w nowy sezon w kraju.
Co do sytuacji na rynkach światowych, to w kontekście wojny w Ukrainie nadal obserwujemy większe napięcie na rynku paliw. Dlatego - zdaniem dyrektora PSPO i KIB - krajowe biopaliwa mają szczególną rolę do odegrania. Ich dolew to obecnie ok. 6% i mają one szczególne znaczenie na rynku dla stabilizacji podaży paliw, zwłaszcza że alternatywy importowe - jeżeli chodzi o gotowe paliwa - są ograniczone.

Obejrzyj całą rozmowę!


Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy