Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rynek rzepaku>

Rekordowy przerób krajowego rzepaku. Adam Stępień, dyrektor generalny PSPO i KIB

Podczas IV Ogólnopolskiej Giełdy Rzepaczano - Zbożowej w Licheniu Starym w gronie ekspertów, analityków i przedstawicieli największych graczy rynkowych rozmawialiśmy o podsumowaniu kończącego się sezonu 2021/2022 oraz o prognozach rynkowych na zbliżające się żniwa i nowy sezon 2022/2023. Jednym z naszych gości i prelegentów był Adam Stępień, dyrektor generalny Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju i Krajowej Izby Biopaliw.

Bartłomiej Czekała28 czerwca 2022, 21:10

W rozmowie z Bartłomiejem Czekała, redaktorem naczelnym portalu topagrar.pl mówił on o rekordowym przerobie krajowego rzepaku w 2021 roku, ocenie aktualnej sytuacji na rynku rzepaku i prognozach na sezon 2022/2023.

- Jeżeli chodzi o pierwszą część mijającego sezonu 2021/2022 to była ona bardzo dobra jeżeli chodiz o przerób rzepaku. Zbiory dopisały, w związku z tym byliśmy w stanie zanotować kolejny rekord. W 2021 roku przerobiliśmy prawie 3,3 mln ton rzepaku jako członkowie PSPO i głównie był to krajowy rzepak. Rynek dzięki temu mógł wzrosnąć. Byliśmy w stanie podać więcej zarówno pasz, jak i oleju. Olej w głównej mierze był przeznaczany na wytwarzanie biokomponentów, więc to odejście związane ze zwiększonym popytem na paliwo miało istotne znaczenie dla stabilizacji sytuacji - mówił Adam Stępień.

Jak dodał, te zbiory zapowiadają się bardzo dobrze, dlatego producenci oleju i biopaliw liczą na dobry start w nowy sezon w kraju.
Co do sytuacji na rynkach światowych, to w kontekście wojny w Ukrainie nadal obserwujemy większe napięcie na rynku paliw. Dlatego - zdaniem dyrektora PSPO i KIB - krajowe biopaliwa mają szczególną rolę do odegrania. Ich dolew to obecnie ok. 6% i mają one szczególne znaczenie na rynku dla stabilizacji podaży paliw, zwłaszcza że alternatywy importowe - jeżeli chodzi o gotowe paliwa - są ograniczone.

Obejrzyj całą rozmowę!Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)