StoryEditor

Dania zmniejsza sprzedaż do pozostałych krajów UE

W zeszłym roku Duńczycy sprzedali do Polski 16% mniej wieprzowiny. Eksport do całej wspólnoty zmniejszył się o ponad jedną czwartą.
24.03.2020., 15:03h
Możliwość eksportu wieprzowiny w Chinach po wysokich cenach spowodowała, że duński handel tym mięsem do innych krajów UE spadł o ponad jedną czwartą w porównaniu do 2018 r. Duńczycy sprzedali do Wspólnoty w zeszłym roku  728 820 ton tego mięsa.

Według danych Duńskiego Związku Producentów Rolnych i Przetwórców (L&F), Niemcy szczególnie ucierpiały na tej polityce sprzedażowej. Duńczycy najbardziej ograniczyli sprzedaż do naszych zachodnich sąsiadów wyrębów "odpadowych", jak stópki uszy itp. – o 35,4%. To surowiec najbardziej poszukiwany przez Chińczyków. Ponadto ograniczyli o 2,1% do 201 260 ton eksport żywych świń.

Również na polski rynek trafiło w zeszłym roku mniej duńskiej wieprzowiny. Wolumen sprzedaży do naszego kraju spadł ogółem o 16% rok do roku do 265 400 ton. Po raz pierwszy od lat zmniejszyła się też liczba sprzedawanych do Polski żywych zwierząt.

Eksport duńskiego żywca spadł o 8,3%, do 166 825 ton


Ogółem duńscy dostawcy sprzedali w 2019 r. prawie 20% mniej wieprzowiny i żywych zwierząt do innych państwach członkowskich w porównaniu do poprzedniego roku kalendarzowego. Natomiast znacznie zwiększyli eksport do kr...
Pozostało 37% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Paulina Janusz-Twardowska
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. luty 2024 10:41