StoryEditor

Rynek świń: Obyło się bez zmian

Drugi tydzień z rzędu bez zmian na rynku świń. Stabilizacja na niskim poziomie niestety nie cieszy rolników. Zdaniem specjalistów ceny miały drgnąć w górę, niestety nic z tych rzeczy się nie wydarzyło.
04.10.2018., 14:10h
Ostatnie licytacje na tzw. małej giełdzie ISW w Niemczech dawały nadzieję, że cena może pójść w górę. Lepsza sprzedaż tuczników, mniejsza podaż i delikatne wzrosty dawały nadzieję na środową podwyżkę. Niestety w wczoraj tzw. duża giełda VEZG która dyktuje ceny w tej części Europy pozostawiła stawki za tuczniki na poziomie 1,4 euro/kg w klasie E. Jedynie lekkie osłabienie złotówki względem euro spowodowało, że oficjalne cenniki największy polskich ubojni podniosły ceny poubojowe o… 1 grosz/kg.

W takich realiach rolnicy obecnie mogą maksymalnie otrzymać 5,8-5,85 zł/kg w klasie E i nie więcej niż 4,6 zł/kg wagi żywej. Ta ostatnia stawka dotyczy w zasadzie tylko dostaw fermowych. Mniejsze partie po 50-70 tuczników wyceniane są na maks. 4,5 zł/kg, natomiast tzw. świnie skupowe kosztują obecnie najwyżej 4-4,2 zł/kg żywca.

Ceny nie zachwycają, ale światełkiem w tunelu jest fakt, że nie spadają. Sądząc z kolei po zainteresowaniu ubojni zakupem tuczników, które jest ostatnio bardzo duże można się spodziewać, że ceny mogą drgnąć. Obecnie nawet ubojnie, które do tej pory bazowały w zasadzie tylko na tzw. dostawcach kontraktowych szukają ko...
Pozostało 31% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Bromberek
Autor Artykułu:Jan Bromberek

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
07. grudzień 2023 17:38