StoryEditor

Rynek tuczników: Ciąg dalszy stagnacji za Odrą i u nas

Kolejny tydzień bez zmiany ceny za Odrą i bardzo podobnie jest też u nas w kraju. Ceny u większości skupujących ani drgną. Tylko lokalnie stawki za tuczniki nieco podwyższono. Jednak z reguły dotyczy to tylko cen minimalnych, o podwyżkach cen maksymalnych pośrednicy i ubojnie nie chcą słyszeć.
07.03.2019., 15:03h
Mimo wszystko - sam fakt, że w cennikach krajowych podmiotów (ale tylko u niektórych!) coś zaczyna się dziać, daje nadzieje na poprawę sytuacji. Ponadto analizując dane z ostatniej giełdy VEZG w Niemczech można zauważyć , że w ostatnich tygodniach delikatnie spada podaż świń.

Na razie jednak nie zdecydowano się, na podwyżki, bo jak zaznacza VEZG w komentarzu do ostatniego notowania, ilość świń wystawiana do sprzedaży jest mniejsza, ale wystarcza na pokrycie zapotrzebowania ubojni. Z tym niebawem może być nieco gorzej. Spada bowiem pogłowie świń, nie tylko w Niemczech, ale i w Polsce, a najbardziej dotyczy to macior. I nie rekompensuje tego wzrost liczby loch w Danii i Hiszpanii.

Zatem spadająca podaż tuczników może się utrzymać, a to w efekcie może przynieść podwyżki cen, które są u nas są nadal niskie.

Ceny żywca zaczynają się od 3,7 zł/kg do maks. 4,25 zł/kg. Cena poubojowa to maksymalnie 5,4 zł/kg w kl. E, jednak najczęściej oferty oscylują wokół kwoty  ok. 5,15 zł/kg w klasie E. Ceny te są zatem dużo niższe niż w Niemczech. Tam bowiem cena tucznika w klasie E to min. 6,02 zł/kg.   jbr

Zobacz wszystkie ceny skupu świ...
Pozostało 12% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Bromberek
Autor Artykułu:Jan Bromberek

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 14:44