StoryEditor

Skup trzody: Na szczęście bez spadków

W obliczu zeszłotygodniowej silnej obniżki cen tuczników za Odrą, obecne utrzymanie stawki za wieprzowinę u naszych zachodnich sąsiadów jest uznawane za dobrą wiadomość.
10.05.2018., 11:05h

Faktem, jest, że stabilizacja jest widoczna na niskim poziomie – 1,37 euro/kg  w klasie E. Mimo to zdaniem hodowców jest to i tak dobra sytuacja. Wielu liczyło na podwyżki, jednak jak na razie sezon grillowy, który trwa w najlepsze, a pogoda sprzyja spożywaniu wieprzowiny, nie poprawia sytuacji producentów świń.

Choć ceny nie spadły, to są niskie. Za tzw. świnie skupowe pośrednicy w Polsce płacą ok. 3,75 zł/kg, oznacza to, że skupujący obniżyli cenniki za żywiec po zeszłotygodniowej obniżce w Niemczech o ok. 0,15 zł/kg żywca.

Ceny maksymalne spadły podobnie i obecnie wynoszą od 4,35 zł/kg żywca przy partiach po 50-100 szt. do 4,45 zł/kg żywca w przypadku tuczników fermowych. Zdaniem specjalistów w najbliższym czasie są możliwe podwyżki. Obecnie w skupach pojawia się mniej świń. Także za Odrą ubija się mniej  tuczników – ostatnie dane z VEZG mówią sprzedaży żywca o 5% niższej niż w zeszłym tygodniu. Minimalnie spada też masa ubijanych zwierząt.

Dodatkowo obserwujemy wzrost cen świń w USA oraz spadek pogłowia macior w Chinach (od początku roku o 370 tys. szt.). To może oznaczać podwyżki cen tuczników w Europie. Może to...

Pozostało 25% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Bromberek
Autor Artykułu:Jan Bromberek

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. maj 2024 15:46