StoryEditor

40 proc. zboża od rolników zostało już sprzedane? Będzie pomoc dla małych punktów skupu

Historycznie niska cena na Matifie i historycznie wysoka dopłata. Z wypowiedzi Roberta Telusa wynika, że około 40% zboża zostało już sprzedane. A co z małymi firmami skupującymi? Czy mogą również liczyć na pomoc rządu?
19.05.2023., 15:05h
— Sytuacja nie jest taka, żebyśmy się cieszyli, dlatego że ceny ciągle spadają na światowych rynkach i to nawet dziś, cena wynosi poniżej 220 euro na Matifie. Jest historycznie niska, od trzech lat cena nie była tak niska — zaczął swoją wypowiedź minister Rolnictwa Robert Telus.

Dlaczego rolnicy nie sprzedają?

Według ministra rolnictwa powodem, dla którego rolnicy nie sprzedają swojego zboża, jest zbyt niska cena, stąd decyzja rządu o zwiększeniu kwoty dopłaty do zboża.

— Aby rolników zachęcić, żeby Ci opróżnili swoje silosy i spichlerze, stąd dopłaty, które są historycznie wysokie, jest to 3025 złotych. Gdybyśmy to przeliczyli na tony, to jest to 550 złotych do tony. Ta dopłata to niemal cała wartość, ponieważ tona pszenicy to teraz około 800 złotych — mówi Robert Telus.

Kto zapłaci za dopłaty?

Do ministerstwa doszły głosy oburzenia, że dopłaty w głównej mierze idą z pieniędzy podatników.

— My się z tym zgadzamy, że to są środki podatników, ale w tych trudnych momentach jesteśmy z polskimi rolnikami i pomagamy im przetrwać ten trudny moment, stąd zmiany w rozporządzeniach, w dopłatach, które zwiększyliśmy o nawet 100%. Drugie tyle dopłacamy tym, którzy sprzedali w grudniu — zaznacza minister rolnictwa.


Więcej o nowych stawkach dopłat przeczytasz tutaj: Znamy NOWE stawki dopłat do pszenicy i kukurydzy, nawet o 100% wyższe!

40% zboża już sprzedane

— My się wsłuchujemy w to, co mówią rolnicy i staramy się im pomagać. Reagujemy na to, to jest nasz obowiązek. Mam nadzieje, że rolnicy opróżnią magazyny do nowego sezonu. Z naszych szacunków wynika, że już ponad 40% nadwyżek rolnicy sprzedali. Że została rezerwa 1/3 na przyszły sezon — mówi Robert Telus.

Pomoc dla małych punktów skupu - kredyt niskoprocentowy

Robert Telus przekazał, że aktualnie trwają prace nad niskoprocentowym kredytem.

— Pracujemy nad kredytem, niskoprocentowym, 2%. Dzisiaj jest jeszcze za wcześnie, aby o tym mówić, ale w najbliższych dniach, powstanie rozwiązanie ustawowe, aby pomóc tym firmom. To jest nasz obowiązek — podkreślił Telus.

„Kiedy wprowadzono dopłaty, skup zaczął rosnąć”

Podczas briefingu prasowego pojawił się także Prezes Zarządu Elewarr, Hubert Grzegorczyk. Prezes Elewarr zaznaczył podczas swojej wypowiedzi, że w momencie, kiedy zostały wprowadzone dopłaty, skup zaczął rosnąć we wszystkich punktach, również w eksportowych.


Porty zaczęły więcej eksportować, ta tendencja, która jest teraz na Matifie to spadkowa tendencja, a w spadku rolnicy nie chcą sprzedawać. My jako spółka Elewarr nie przerywamy tego skupu, dalej przyjmujemy zboże od rolnika, zachęcamy do sprzedaży. Jeżeli porównamy ten okres z analogicznym okresem z zeszłego roku, z czerwcem zeszłego roku, my jako spółka widzimy, że jest wzrost w kwestiach skupowych. My jako Elewarr chcemy wpisać się w politykę wywozu tego zboża za granicę — powiedział Hubert Grzegorczyk.

Bernat Patrycja
Źródło: tvp.info
Fot: MRiRW Twitter
Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. luty 2024 19:59