StoryEditor

Rynek zbóż: coraz mniej kupujących

Nieco większa podaż skutkuje kolejnymi obniżkami cen w skupach, ale za chwilę rolnicy mogą nie mieć gdzie swoich zbóż sprzedać, bo na rynku coraz więcej punktów skupowych nie wystawia cenników i zaczyna się zamykać.
04.05.2023., 11:05h

Rozciągający się do całego tygodnia majowy weekend nie przysłużył się dobrze rynkowi zbożowemu. Na finansowych portalach informacyjnych jeszcze notowania majowe pszenicy zobaczymy, ale są one traktowane wyłącznie jako podstawa rozliczeń gotówkowych, natomiast realne wyceny kontraktów terminowych możemy obserwować już na kursach pszenicy na wrzesień. Te notowania są jak na razie na podobnych poziomach, na jakich była tydzień temu notowana pszenica na maj i w czwartek (4.05.2023 r.) pszenica z nowych zbiorów na Matifie kosztuje 239,75 €/t. 

Co prawda firmy skupujące w pierwsze pracujące dni majowe, przeplatane wolnymi są otwarte i nawet jak informują skupujący rolnicy też przywożą swoje zboża, to jednak z uzupełnianymi zapasami handlowcy nie mają za bardzo co zrobić.

– Coś tam w skupie się dzieje,  już nie po 100, ale po 50 t na dzień skupuję. Ale co z tego, gdy nie ma tego skupionego zboża gdzie odsprzedać – mówi przedstawiciel średniej wielkości firmy skupowej zlokalizowanej w centrum kraju.

Dostawy na czerwiec

Ceny pszenicy w ciągu tego dziwnego tygodnia pospadały średnio o 20–30 zł/t, ale ci co płacili dotychczas lepiej jesz...

Pozostało 72% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. maj 2024 09:43