StoryEditor

Czy ceny pszenicy mają szansę się odbudować?

Publikowane aktualnie bilanse pszenicy na sezon 2023/24 różnią się nieznacznie od ubiegłorocznych. Wojna trwa nadal, a zamknięty korytarz na Morzu Czarnym jeszcze bardziej utrudnia logistykę. Dlaczego pszenica w takim razie jest tańsza niż przed rokiem? Czy ceny mają szansę się odbudować?
28.09.2023., 12:09h
Ten sezon z punktu widzenia podaży niewiele różni się od poprzedniego, a globalna produkcja jest w miarę stabilna. Według dotychczasowych szacunków USDA, ukraińska produkcja oraz zbiory w Rosji były niższe od ubiegłorocznych, ale ostatnie informacje, płynące od dużych eksporterów, mocno wszystko zmieniają.

Ukraina i Rosja - produkcja zbóż i nasion oleistych

Dzięki dobrej pogodzie produkcja ukraińska osiągnęła poziom zbliżony do ubiegłorocznego, a ostatnie szacunki świadczą o 10-proc. wzroście zbiorów pszenicy. W związku z wyższymi niż się spodziewano plonami Ukraiński Związek Zbożowy (UGA) zaktualizował szacunki zbiorów zbóż w 2023 r., zwiększając je o kolejne 3,7 mln t. Produkcja zbóż i nasion oleistych w Ukrainie wyniesie 80,5 mln t, gdy przed rokiem było to 73,8 mln t. Prognozy zbiorów pszenicy podwyższyły się o 2 mln t – do 22 mln t (21,5 mln t w 2022 r.), ale do rekordowych 33 mln t z 2021 r. wciąż jest bardzo daleko.Zobacz również: Może portu jednak nie oddawajmy - Rynkowy Serwis Spod Lady - 22.09.23 r.


Pomimo braku możliwości sprzedaży do Polski i krajów przygranicznych, Ukraiński eksport w tym sezonie i bez k...
Pozostało 85% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 04:59