StoryEditor

Kukurydzy mamy dość? Zasiewy, eksport i ceny. Wszystko o rynku kukurydzy

Rosnące zbiory kukurydzy zarówno w Polsce, jak i na całym świecie prowadzą do momentu, gdy zaczynamy się zastanawiać, gdzie jest granica zwiększania produkcji. Takie myśli jeszcze większej wagi nabierają w momentach spadających cen.
22.02.2024., 10:19h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Kukurydzy wszędzie więcej
  • Wypieramy Ukrainę - polska kukurydza stanowi istotne zasilenie unijnego rynku
  • Ukraina sobie radzi - ile wynosi eksport?
  • To nie studnia bez dna - będziemy mieli problem sporych nadwyżek kukurydzy
  • Rynek w kiepskiej kondycji

Zbiory kukurydzy w Polsce rosną od kilku lat, UE w tym roku importuje znacząco mniej ziarna niż w poprzednim sezonie, a amerykańscy eksperci wskazują na kolejne wzrosty światowych zbiorów kukurydzy. Czy znaczy to, że powinniśmy zredukować zasiewy kukurydzy?

Kukurydzy wszędzie więcej

Zbiory kukurydzy uprawianej na ziarno w Polsce stale rosną. Według szacunków GUS zbiory kukurydzy na ziarno w 2023 r. wyniosły aż 9,2 mln t.
W tym sezonie nasz rynek ma do dyspozycji prawie o milion ton więcej niż w roku poprzednim. Tylko w ciągu ostatnich czterech lat zbiory kukurydzy wzrosły prawie o 2,5 mln t!

Także USDA w swoich comiesięcznych raportach pokazuje rosnącą produkcję kukurydzy na całym świecie. W tym sezonie zbiory wyniosą 1 mld 232 mln t, podczas gdy przed rokiem było to tylko 1 mld 156 mln t, a przed dwoma sezonami 1 mld 216 mln t. Globalne zapasy kukurydzy, wynoszące 322,1 mln t są aż o 22 mln t wyższe od ubiegłorocznych i 12 mln t większe od tych notowanych przed dwoma laty.

Wykorzystanie kukurydzy pozostaje niemal niezmienne i wyniesie 1 mld 211 mln t. Natomiast światowy handel ma co w kukurydzą robić, bo rosnącą o ponad 10% globalną wymianę handlową w tym sezonie szacuje się na ponad 200 mln t.

image

Zbiory kukurydzy na ziarno w Polsce

FOTO: Otocki

Wypieramy Ukrainę - polska kukurydza stanowi istotne zasilenie unijnego rynku

Polska, jak podaje Sparks, przez pierwsze siedem miesięcy trwania tego sezonu wyekspediowała drogą morską 1,6 mln t kukurydzy, gdy w poprzednim sezonie w tym samym czasie było to 916 tys. t. Z danych KE możemy wyczytać, że z całej dotychczas eksportowanej przez nas kukurydzy na rynki pozaunijne trafiło tylko 364 tys. t. Nasza kukurydza stanowi więc istotne zasilenie unijnego rynku.

Zobacz także: Przez olej do nasion, a i tak zdecyduje pogoda. Kierunek rozwoju rynku oleistych

W tym sezonie bowiem kraje UE importują zdecydowanie mniej kukurydzy spoza swojego obszaru. Przez pierwsze siedem miesięcy sezonu do Unii wjechało 10,2 mln t kukurydzy, gdy analogicznym okresie w poprzednim sezonie było to aż 17,45 mln t. Dodatkowo w tym sezonie UE ponad dwukrotnie więcej kukurydzy eksportuje. Od lipca do stycznia poza obszar Unii wyjechało 2,4 mln t kukurydzy, gdy przed rokiem było to niecałe 1,1 mln t.

Pozostało 68% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
14. kwiecień 2024 15:15