StoryEditor

Tych lat nie odda nikt, ale czy się powtórzą? – Rynkowy Serwis Spod Lady – 16.02.24 r.

Sytuację sprzed dwóch lat pamiętamy wszyscy. Jak to wielkiej ludzkiej tragedii i wybuchom bomb rosyjskiego najeźdźcy towarzyszył wybuch cen zbóż i rzepaku. Wszyscy powinniśmy podejmować starania, by ta sytuacja nigdy się nie powtórzyła, ale wysokie ceny wciąż będziemy wspominać. Czy w obecnych reliach wysokie ceny mają szansę na powrót?
16.02.2024., 10:10h

Rynek rzepaku

image

Wykresy rzepaku na Matifie

FOTO: tap.pl
image

Kursy rzepaku na Matifie

FOTO: topagrar.pl

Rzepak jednak sie upiera

Porównując rynek rzepaku, z tym co dzieje się w zbożach, trudno nie odnieść wrażenia, że nasz rodzimy surowiec olejowy jest bardzo, ale to bardzo na wszelkie wstrząsy odporny. W momencie, gdy przytrafia się na giełdzie słabsze dni, to schodzi tydzień, może niecałe dwa i rzepak wraca do stabilizacji pomiędzy liniami 420, a 430 €/t.

Jest to wiadomość przynosząca otuchę dla tych, którzy od dawna rzepak uprawiają, bo ten towar odwdzięcza się im za ich nieprzerwane starania. Czy w najbliższym okresie będzie jednak rzepak dobrą lokatą? Trudno powiedzieć, ale wydaje się być więcej argumentów na nie, niż za przetrzymywaniem rzepaku dłużej.

O trwających żniwach sojowych i dużej podaży tego surowca już sporo pisałem w dzisiejszym artykule, o rynku oleistych, więc dajmy już soi spokój. ale patrząc na sam rzepak, to notowania majowe będą aktywne jeszcze 2,5 miesiąca, ale już od początku kwietnia zacznie się ich wyprzedaż, co cen nie wesprze.

Dodatkowo z oknami i na polach zaczyna się wiosenka, rzepak rusza, co zawsze przetwórcy witają aplauzem. Zdają sobie sprawę, że to uprawnia może do nieco archaicznego stwierdzenia: Przetrwaliśmy zimę, przetrwamy cały sezon. Choć w połowie lutego może być na nie jeszcze zbyt wcześnie 

Wiosenne promienie słońca napawają dodatkowym optymizmem i przypominają o zbliżających się rzepakowych żniwach. A te już z każdym dniem zaczną się zbliżać i każda kupiona partia surowca będzie w zakładach tłuszczowych liczona po kilka razy. To nie za bardzo pozwala na optymizm. Chyba jednak w momencie słabszej złotówki i jeszcze nie najgorszego Matifu, warto rzepak sprzedać.

 

Pozostało 59% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. kwiecień 2024 17:34