StoryEditor

Jęczmień z Ukrainy bije rekordy eksportu, ale czy na długo?

Ukraina w styczniu 2024 roku sprzedała za granicę najwięcej jęczmienia w bieżącym sezonie. Jednak eksperci ostrzegają, że wysokie ceny tego zboża mogą zniechęcić nabywców w najbliższych miesiącach.
10.02.2024., 09:30h

UE i Chiny chłoną tanie ziarno z Ukrainy

Według danych ukraińskiego ośrodka analitycznego spółdzielni rolniczej PUSK, utworzonej w ramach Ogólnoukraińskiej Rady Rolniczej (UAC), w styczniu 2024 roku Ukraina wyeksportowała 432 tysięcy ton jęczmienia. To najwięcej od początku sezonu, który rozpoczął się w lipcu 2023 roku. Głównymi odbiorcami ukraińskiego jęczmienia były Unia Europejska i Chiny, które skusiła niska cena tego zboża.

Zobacz także: Ukraina: Eksport towarów do UE spadł w 2023 roku o 45 proc.

- To niska cena tłumaczy wysoki popyt i rekordowy eksport w styczniu – 432 tys. ton. Na luty zakontraktowano już 150 tys. ton – czytamy w oświadczeniu Ogólnoukraińskiej Rady Rolniczej.

Jęczmień traci konkurencyjność

Jednak sytuacja na rynku może się zmienić w najbliższej przyszłości. Ukraińscy analitycy PUSK zauważają, że jęczmień traci konkurencyjność w stosunku do innych zbóż, ponieważ jego cena nie spadła, a ceny pszenicy i kukurydzy się obniżyły.

Na niektórych rynkach, takich jak włoski czy chiński, jęczmień kosztuje tyle samo co kukurydza, co jest niekorzystne dla sprzedawców jęczmienia.

- Na rynkach FOB i CIF jęczmień przeliczany jest po cenie kukurydzy i jest to punkt ujemny. Bo na przykład na rynku włoskim jęczmień kosztuje 210-212 dolarów za tonę. Ceny kukurydzy utrzymują się na tym samym poziomie. Podobnie sytuacja wygląda w Chinach: zarówno jęczmień, jak i kukurydza kosztują 240 dolarów za tonę – twierdzą eksperci.

image

Bezcłowy import z Ukrainy. Rolnicy chcą wiedzieć na co dokładnie zgodziła się KE

Zwykle jęczmień powinien być tańszy niż kukurydza, aby zachęcić do jego zakupu.

- Zwykle różnica między tymi roślinami pastewnymi powinna wynosić 10–15 dolarów za tonę, co oznacza, że jęczmień powinien być tańszy niż kukurydza, a obecnie ceny są zbieżne – podkreślają analitycy.

Spadek popytu w marcu i kwietniu

W związku z tym analitycy PUSK prognozują, że w marcu i kwietniu popyt na jęczmień na świecie może być bardzo niski, co spowoduje spadek jego ceny. W lutym cena jęczmienia ma się kształtować w przedziale 155-160 USD/tona, ale w kolejnych miesiącach cena jeszcze prawdopodobnie spadnie.

Eksperci PUSK uważają, że szczyt cen jęczmienia już minął, co oznacza, że ukraińscy rolnicy powinni rozważyć sprzedaż swoich zapasów, zanim będzie późno.

Mkh na podst. uacouncil.org

Fot: Canva

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. marzec 2024 09:05