StoryEditor

Ceny pszenicy magnetycznie przyciąga granica 200 €/t

Pszenica na Matifie leci na łeb na szyję, co tylko mocniej dołuje ceny w kraju. W ślad za pszenicą spadają też pozostałe zboża. Co powoduje zniżkowy trend na rynku światowym i jak to wpływa na ceny w kraju?
16.02.2024., 08:00h
Z tego artykułu dowiesz się:
 • Ile wyniosły zbiory pszenicy w Rosji w tym sezonie?
 • A jakie Rosja miała zapasy na starcie tego roku kalendarzowego i jakie ma mieć na koniec sezonu?
 • Ile pszenicy Rosja wyeksportowała pod koniec 2023 r.?
 • Jakie są ceny pszenicy na Matifie?
 • Ile kosztuje pszenica i jak mocno staniała w ciągu ostatniego miesiąca?
 • Co o podaży pszenicy mówią młynarze?
 • Czy w skupach jest jeszcze miejsce na zboża?
 • A jakie są obecnie ceny zbóż w skupach w Polsce?
 • Ile kukurydzy kupił Egipt na ostatnim przetargu i ile kosztowała?
 • Ile kosztuje kukurydz w Polsce?
 • Po ile jest obecnie owies?

Ciśnienie na światowe ceny pszenicy wywierają zapasy zbóż i ogromna, jak na ten okres podaż. Importerzy limitują zakupy, bo do nowych zbiorów jest coraz bliżej, robi się więc nerwowo. Nerwowo i to pod wpływem podobnych problemów, jest również na krajowym rynku, który pokazuje nam obecnie dwa zgoła odmienne oblicza. Bowiem słyszymy od rolników, że zbóż nie ma gdzie sprzedać, a niektórzy skupujący narzekają na zbyt małą podaż.

Rekordowe zapasy pszenicy w Rosji

Zdaniem ekspertów SovEkon zapasy pszenicy w Federacji Rosyjskiej na początku tego roku osiągnęły rekordowe 36,5 mln ton. Przyczyniają się do tego zarówno wyższe zbiory, bo przecież Rosja zebrała 92,7 mln t, o 4 mln więcej od średniej z ostatnich trzech lat, jak i słabsze tempo rosyjskiego eksportu pszenicy. Rosjanom coraz trudniej jest uplasować swoją pszenicę na zatłoczonym rynku międzynarodowym i od listopada do stycznia eksport wyniósł 10,4 mln t, to znaczy, że wg Rosstatu był mniejszy w stosunku rocznym niemal o 2 mln t.

Eksperci po części za taki stan rzeczy obwiniają rządową interwencję na eksportowym rynku, która uniemożliwiła przystosowanie się rosyjskim ekspor...

Pozostało 83% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. kwiecień 2024 12:38