StoryEditor

Nowy sezon na rynku zbóż - światowa produkcja, eksport i import w Polsce

Na starcie kolejnego sezonu zbożowego warto zastanowić się, jaki będzie globalny obraz światowej produkcji, jak będzie wyglądał bilans głównych zbóż w Polsce i jakie czynniki będą wpływać na ceny.
01.08.2023., 11:08h
Tuż przed samymi żniwami wpływ światowych i krajowych wydarzeń analizował znany z wieloletniej działalności w międzynarodowych firmach handlowych i przetwórczych Krzysztof Gwiazda, prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego.

Krzysztof Gwiazda, prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego

Produkcja zbóż wciąż rośnie

Za jeden z najistotniejszych czynników globalnego bilansu zbożowego uznał wciąż podnoszone przez USDA prognozy produkcji głównych zbóż.

Światowa produkcja pszenicy w 2023 r. wzrośnie o 11,69 mln t i będzie to wzrost o 1,48% w stosunku do poprzedniego roku. Natomiast produkcja kukurydzy wzrośnie o 72,04 mln t, czyli aż o 6,26% – prezentował Krzysztof Gwiazda, na podstawie czerwcowego raportu USDA, a kolejny raport nie wprowadził istotnych zmian.
Ważne dane napływają z krajów decydujących o światowej podaży zbóż.

– Porównując raport czerwcowy z majowym okazuje się, że kluczowi eksporterzy w nadchodzącym sezonie zbiorą o 6 mln t więcej pszenicy, a kukurydzy o 2,5 mln t – mówił prezes Gwiazda.


Zobacz także: Według Komisji Europejskiej zbiory w Unii jedna...
Pozostało 85% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. grudzień 2023 13:36