StoryEditor

Jak sprzedać zboże, żeby zyskać i ograniczyć straty?

Jaką strategię sprzedaży zbóż przyjąć, by więcej zyskać lub chociaż zminimalizować straty? Jakich cen skupu możemy się spodziewać w żniwa? Na te pytania odpowiadali uczestnicy debaty w bloku zbożowym podczas V Ogólnopolskiej Giełdy Rzepaczano-Zbożowej.
27.07.2023., 13:07h

Ostatnie dwa–trzy lata przekonują nas wszystkich do powszechnej maksymy: wiem, że nic nie wiem.

– Największym problemem jest to, że nasi kontrahenci, mówię tutaj o branży młynarskiej, podejmując decyzje rynkowe, kierowali się mniej ekonomią, mniej tym, co dyktuje gospodarka, a bardziej sytuacją geopolityczną i emocjami. Obecne spadkowe tendencje są reakcją na wcześniejszą mocną reakcję wzrostową, która nie była niczym uzasadniona. Myślę, że w dalszym ciągu będziemy mieli szereg zachowań, których uzasadnienie nie do końca będziemy znali. Jeszcze przez jakiś czas czeka nas huśtawka i niepewność – mówił Adam Koc, prezes Młyny Szczepanki Sp. z o.o.


Zobacz także: Rekordowe zapasy zbóż i susza rolnicza – czy skup się w ogóle odbędzie?

Wzrost cen surowców podyktowany wydarzeniami, które mogliśmy obserwować za naszą wschodnią granicą i wzrost notowań na giełdzie Matif czy Chicago oraz koszty energii, które wzrosły nawet kilkunastokrotnie, w dużym stopniu rzutowały na koszt działalności zakładów przetwórczych. Wzrosły również koszty działalności prowadzonej przez gospodarstwa, co było głównie efektem bardzo wysokic...

Pozostało 88% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. listopad 2023 09:42