StoryEditor

Prognozy zbiorów w Australii: wzrost pszenicy, jęczmienia i rzepaku

Australijskie rolnictwo przygotowuje się na rekordowe plony na sezon 2024/25, z pszenicą, jęczmieniem i rzepakiem na czele. Jakie czynniki wpłynęły na optymizm ABARES?
16.06.2024., 14:00h

Piąty najwyższy poziom zbiorów upraw ozimych w historii

Australijskie Biuro Rolnictwa i Gospodarki Zasobów i Nauk (ABARES) jest optymistycznie nastawione do plonów upraw ozimych w roku gospodarczym 2024/25. Jak wynika z opublikowanego 4 czerwca raportu dotyczącego produkcji roślinnej, oczekuje się, że wielkość zbiorów osiągnie piąty najwyższy poziom w historii.

- Niektóre regiony upraw doświadczają obecnie suszy, ale spodziewana poprawa warunków sezonowych w okresie zimowym, w połączeniu z lepszymi cenami bydła i większą produkcją, postawi australijskie rolnictwo w dobrej sytuacji – wyjaśnił dyrektor zarządzający ABARES, dr Jared Greenville.

Zobacz też: Eksport owiec z Australii zostanie zakazany. Rolnicy są przeciwni: „będziemy walczyć do końca!”

Historicznie duży obszar upraw ozimych w Australii na nadchodzący rok

Według prognoz ABARES całkowita powierzchnia upraw ozimych wyniesie 23,6 miliona hektarów, co oznacza wzrost o 6% w porównaniu do dziesięcioletniej średniej i jest historycznie dużym obszarem. Z uwagi na korzystne prognozy na zimowe opady deszczu, przewiduje się, że produkcja australijskich upraw ozimych wzrośnie o 9% w porównaniu do roku 2023/24, osiągając 51,3 miliona ton, co będzie przekroczeniem dziesięcioletniej średniej o ten sam odsetek.

image

Pszenica jednak tańsza, a co z rzepakiem? – Rynkowy Serwis Spod Lady – 14.06.24 r.

W szczególności ABARES przewiduje wzrost obszaru uprawy pszenicy ozimej o 3% do 12,7 mln hektarów. Pod względem zbiorów szacuje się, że wyniosą one 29,1 mln ton, co stanowi wzrost o 12% w porównaniu do roku poprzedniego i o 10% w stosunku do średniej długoterminowej.

Uprawy jęczmienia ozimego również mają wzrosnąć o 3%, do 4,3 miliona hektarów. Produkcja jęczmienia ma wzrosnąć o 7% do 11,5 miliona ton, co oznacza przekroczenie dziesięcioletniej średniej o 2% według prognoz urzędu.

Prognozy ABARES na rzepak ozimy: Mniej pól, większe wyzwania

Mniej optymistycznie ABARES patrzy na uprawy rzepaku ozimego. Oczekuje się, że obszar upraw zostanie zmniejszony o 9%, do 3,2 miliona hektarów. Pomimo prognoz wyższych zbiorów w porównaniu do roku 2023/24, przewiduje się, że zbiory rzepaku ozimego będą mniejsze o 5%, osiągając 5,4 miliona ton. Nadal oznaczałoby to wzrost o 21% w porównaniu ze średnią z ostatnich dziesięciu lat.

Tekst: AgraEurope

Fot. Canva

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. lipiec 2024 03:57