StoryEditor

Zamojskie Zakłady Zbożowe z rekordowymi stratami. Jaka będzie strategia KGS?

Krajowa Grupa Spożywcza zapowiedziała ogromną inwestycję w Zamojskie Zakłady Zbożowe, które przez złe zarządzanie odnotowały rekordową stratę 26 mln zł.
22.05.2024., 12:22h

Zamojskie Zakłady Zbożowe z rekordowymi stratami

Do ministra aktywów państwowych zwróciła się grupa posłów Koalicji Obywatelskiej w związku z licznymi prośbami pracowników Zamojskich Zakładów Zbożowych, alarmujących o problemach oraz nieprawidłowościach, jakie miały miejsce za czasów rządu PiS, z prośbą o udzielenie informacji w kwestii dotyczącej dalszego funkcjonowania Zamojskich Zakładów Zbożowych (ZZZ).

Zobacz także: Zapasy zbóż wcale nie są takie duże. Ekskluzywny wywiad – rzeka z nowym prezesem Elewarr Sp. z o.o.

- Zamojskie Zakłady Zbożowe odnotowały rekordowe straty przez niewłaściwe zarządzanie. Pracownicy z zaniepokojeniem o swoją przyszłość wnoszą korespondencję, ponieważ nie są informowani o sytuacji bieżącej i przyszłości spółki – napisali posłowie Małgorzata Gromadzka, Piotr Kandyba i Marta Wcisło, którzy zapytali m.in. o plany inwestycyjne w zakresie modernizacji młyna w Zamościu i ewentualnej jego rozbudowy.

Jaką strategię obierze Krajowa Grupa Spożywcza?

W odpowiedzi ministerstwo aktywów państwowych poinformowało, że zgodnie ze strategią Krajowej Grupy Spożywczej nowopowstające i nabywane obiekty zbożowo – młynarskie w Polsce południowo-wschodniej będą wzajemnie uzupełniać się pod względem profilu produkcji, obsługi klientów i procesów związanych z zarządzaniem produkcją.

- Zamojskie Zakłady Zbożowe jako jeden z elementów łańcucha wartości grupy w obszarze zbożowo-młynarskim są cenionym i rozpoznawalnym w regionie producentem produktów przemiału pszenicy, który jest obecny na rynku od wielu lat. Znana w regionie marka ZZZ stanowi podstawę do rozwoju obszaru produktów mącznych – napisał wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Ziejewski.

Realizacja strategii grupy KGS w obszarze zbożowo-młynarskim, a tym samym realizacja zamierzeń inwestycyjnych i akwizycyjnych pozwoli na zdefiniowanie miejsca ZZZ w łańcuchu wartości grupy i docelowo modernizację młyna w Zamościu. Z uwagi na ograniczenia przestrzenne obiektu, lokalizacja zostanie ukierunkowana na produkcję asortymentów niszowych, umożliwiających uzyskanie korzystniejszych wyników ekonomicznych przemiału.

image

"Czarny wtorek" na giełdach, raport USDA i odwołane przetargi w portach. Podcast "Czekał(a) na Urbana", czyli rynkowy last minute", odc. 11

Jakie inwestycje poczynią ZZZ?

Szczegółowy pod względem założeń technologicznych plan inwestycyjny zostanie opracowany na podstawie badań rynkowych i analiz ekonomicznych. W pierwszej kolejności Zamojskie Zakłady Zbożowe zamierzają nabyć w ramach „Planu inwestycji 2024-2025” urządzenia do konfekcjonowania mąki w opakowaniach 1 kg. Jest to element wyposażenia technologicznego obiektu. Jednocześnie mąki paczkowane są najmocniejszą biznesowo stroną bieżącej sprzedaży Spółki, ze szczególnym wskazaniem na mąkę „Zamojską”, która cieszy się największą renomą i popularnością w regionie. Plan zostanie opracowany i zatwierdzony przez organy spółki do końca bieżącego roku obrotowego.

- Zgodnie z założeniami Strategii GK KGS S.A. łączne nakłady planowane przez KGS S.A. w segmencie zbożowo-młynarskim związane zarówno z akwizycjami, jak i inwestycjami w istniejących lokalizacjach w południowo-wschodniej Polsce, oscylują wokół kwoty 480 mln zł – podsumował wiceminister Z. Ziejewski.

Fot: ZZZ Facebook

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. czerwiec 2024 21:53