StoryEditor

Raport USDA: produkcja pszenicy rośnie, co pociąga za sobą większą konsumpcję

W grudniowym raporcie USDA amerykańscy eksperci po kilku miesiącach obniżek podnieśli światową produkcję pszenicy, niestety nie przyczyniło się to do zwiększenia nadwątlonych znacznie zapasów końcowych, bo o tyle samo, co rosną zbiory wzrasta także zużycie.
11.12.2023., 16:21h

Czasem przyglądając się prognozom ekspertów zastanawiamy się co w tych prognozach jest najważniejsze, jakie zmiany bilansów zachodzą i co one powodują. Słowem: co jest pierwsze jajko, czy kura, ten dylemat przyświeca także w trakcie analizowania aktualnej prognozy produkcji pszenicy przygotowanej w grudniowym raporcie USDA.

PSZENICA:

Amerykańscy eksperci globalne zbiory pszenicy w tym sezonie podnieśli o 1 mln t. Mamy więc globalne zbiory pszenicy w sezonie 2023/24 ocenione na 783 mln t do czego przyczyniły się dane krajowe o jednomilionowych wzrostach zbiorów dla Kanady (31.95 mln t) i Australii (25,50 mln t) skompensowane w połowie obniżką, też o 1 mln t w Brazylii (8,4 mln t).

Wraz z rosnącymi szacunkami zbiorów z jeszcze większym impetem rośnie konsumpcja. Globalne wykorzystanie pszenicy wzrasta o 1,8 mln t, do 794,7 mln t.

Pozostało 77% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
26. luty 2024 15:41