StoryEditor

Ceny zbóż i kukurydzy: rynek uwalnia się z kukurydzianej dominacji

Pomimo że w połowie listopada kukurydziane żniwa w niektórych regionach kraju wciąż jeszcze trwają, ceny mokrego ziarna już przestały spadać. Znikająca z pól i zmniejszająca podażowy nacisk na handel kukurydza powoduje, że ceny zbóż wykazują tendencję do odbicia.
26.11.2023., 08:00h

W regionach, gdzie skupy przestały zajmować się wyłącznie suszeniem kukurydzy, zaczyna się już przekładanie zwrotnicy na skup pozostałych zbóż i handlowcy swoje cenniki zaczynają układać na nowo.

Kukurydza już nie tanieje

Pierwszym sygnałem do zatrzymania spadków stały się podwyżki cen kukurydzy tam, gdzie wciąż jest jej dużo, ale żniwa są już coraz bliżej końca, wyraźnie obniżkowy trend znalazł swój kres. Kukurydzę mokrą skupuje się obecnie po 360–480 zł/t, a średnia cena skupu delikatnie nawet wzrosła.

Na zablokowanie spadków cen kukurydzy mokrej reaguje kukurydza sucha, bo ci, którzy suszyć już przestali, skierowali się ku zakupom wysuszonego ziarna, ale jak to zwykle bywa – zaczynają z najniższych poziomów, wystawiając 650–700 zł/t, choć zależnie od regionu kraju kukurydza sucha jest skupowana po 650–800 zł/t.

Pozostało 88% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
26. luty 2024 21:11