StoryEditor

Dzierżawa terminala zbożowego w Gdyni na 30 lat. Czy rząd unieważni przetarg?

Czy globalny gracz na rynku żywności i zbóż przejmie terminal zbożowy w Gdyni? Ministerstwo rolnictwa i obecna opozycja żądają od ministerstwa infrastruktury niedopuszczenie do podpisania umowy dzierżawy.
07.12.2023., 18:37h

Sejmowa komisji rolnictwa miała dzisiaj wysłuchać informacji ministerstwa infrastruktury na temat rozstrzygnięcia przetargu na dzierżawę Terminala Zbożowego w Porcie Gdynia.

Zamieszanie wokół dzierżawy terminala zbożowego w Gdyni

Marcin Przychodzki z departamentu prawnego ministerstwa infrastruktury powiedział, że jego ministerstwo nie może przygotować takiej informacji ponieważ wniosek o wyrażenie zgody na transakcję z zarządem Portu Morskiego w Gdyni do ministerstwa infrastruktury …. jeszcze nie wpłynął.  

Trwa bowiem postępowanie konkursowe i dopiero po jego zakończeniu minister infrastruktury będzie mógł wydać wiążącą decyzje administracyjną, czyli zgodę (lub nie) na podpisanie umowy dzierżawy.

- Spółka samodzielnie prowadzi postępowanie. Minister czeka. Jak wniosek wpłynie minister rozpatrzy go jak najszybciej – powiedział Marcin Przychodzki z departamentu prawnego ministerstwa infrastruktury.

Minister Gembicka o terminalu zbożowym

Minister rolnictwa Anna Gembicka powiedziała, że dla MRiRW sprawa jest jasna i terminal zbożowy w Gdyni musi być w rękach polskich a właścicielem powinien być podmiot z większościowym udziałem Skarbu Państwa. 

- Zarząd spółki powinien odstąpić od postępowanie bez podania przyczyn – powiedział wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski, którego zdaniem w innym razie decyzja taka będzie miała negatywny wpływ na polskie bezpieczeństwa żywnościowego przez 30 lat. - Tak ważna infrastruktura nie może być kontrolowana przez obcy kapitał – dodał J. Kowalski.

Podczas posiedzenia poseł Piotr Borys z Platformy Obywatelskiej zwrócił uwagę na fatalną komunikację pomiędzy ministerstwem rolnictwa i infrastruktury. Z kolei posłowie Prawa i Sprawiedliwości podkreślali, że żadna umowa nie została jeszcze podpisana.

Kontrola poselska w resorcie infrastruktury

Dzisiaj w ministerstwie infrastruktury odbyła się kontrola poselska w sprawie wydzierżawienia terminalu zbożowego w Gdyni.

- Firma, która ten przetarg wygrała kontroluje już dużą część eksportu zboża z Polski. Jeżeli oddamy jednej firmy tak duży udział w rynku nie będzie możliwe eksportowanie polskiego zboża lub kontrolowania eksportu ukraińskiego zboża. Wiadomo, że Polska jest jednym korytarzy eksportowych dla zboża z tego trudnego kierunku. Dlatego sprawa ma międzynarodowe znaczenie – mówił na konferencji prasowej w Sejmie poseł Michał Kołodziejczak z Koalicji Obywatelskiej.

Unieważnić przetarg

Posłowie opozycji zażądali unieważnienia przetargu na dzierżawę terminalu zbożowego.Komisja rolnictwa jednogłośnie skierowała do premiera Mateusza Morawieckiego dezyderat w którym wezwali go do nie dopuszczenia do podpisywania umowy o wydzierżawieniu terminalu portowego w Gdyni. 

OBEJRZYJ DEBATĘ POLITYCZNĄ NA VIII FORUM ROLNIKÓW I AGROBIZNESU Z WĄTKIEM DZIERŻAWY TERMINALA ZBOŻOWEGO W GDYNI.

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. luty 2024 10:02