StoryEditor

Rekordowa globalna produkcja pszenicy i sytuacja rynkowa w USA

Na VI Ogólnopolskiej Giełdzie Rzepaczano-Zbożowej gościliśmy tak znamienitego eksperta, jakim jest Levin Flake, Radca Rolny Ambasady USA w Warszawie. Znawca rynku, który pracował wcześniej w USDA i miał swój udział w opracowywaniu comiesięcznych raportów departamentu rolnictwa, zaprezentował prognozy na nadchodzący sezon, zastrzegając, że już za chwilę mogą się one zmienić, bo czekamy właśnie na kolejny raport.
24.06.2024., 10:49h

Kurczące się globalne zapasy pszenicy

Omawiając rynek światowy, przeanalizował sytuację podaży i popytu na rynku zbóż oraz oleistych. – Rekordowa globalna konsumpcja pszenicy przewyższa rekordową produkcję – prezentował Levin Flake.

Wpływa to na kurczące się globalne zapasy pszenicy, a istotne zmiany w nowym sezonie zanotujemy w międzynarodowym handlu.

– Porównując sezony lipiec – czerwiec 2023/24 z 2024/25, lepszy wynik zarejestrują Argentyna, Stany Zjednoczone i Kanada, a eksport zmniejszą UE, Australia, Rosja i Ukraina – mówił Radca Rolny Ambasady USA w Polsce, który zwrócił szczególną uwagę na mniejsze zbiory w Ukrainie, suszę w południowej Rosji i wzrost popytu importowego z Afryki Północnej. Dzięki ciekawej prezentacji mogliśmy się dowiedzieć, że zbiory pszenicy w Algierii, Maroku i Tunezji spadną z 7,3 mln t łącznie do 6,6 mln t.

Zobacz także: Przedżniwne przecenowe przedbiegi – Rynkowy Serwis Spod Lady – 21.06.24 r.

Omawiając zbiory kukurydzy, Levin Flake podkreślił, że wynosząc niecałe 1 m...

Pozostało 75% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. lipiec 2024 05:17