StoryEditor

Przedżniwne przecenowe przedbiegi – Rynkowy Serwis Spod Lady – 21.06.24 r.

Strategia ustawienia się do sprzedaży wyprodukowanych w gospodarstwie płodów rolnych zależy od wielu czynników, z których najważniejszym są ceny. O układzie cen na starcie żniw decydują handlowcy i przetwórcy, a przynajmniej w pierwszym okresie rolnikom przychodzi się temu układowi podporządkować. Słowem tak się gra jak przeciwnik pozwala, ale potem to już całkiem inna sprawa.
21.06.2024., 10:40h

Rynek rzepaku

image
Wykresy rzepaku na Matifie
FOTO: topagrar.pl
image
Ceny rzepaku na Matifie
FOTO: topagrar.pl

Buforowanie rynku rzepaku

Stałe ceny utrzymujące się u przetwórców, przy spadających notowaniach giełdowych tym razem nie zawdzięczamy osłabiającej się złotówce. Nasza waluta się nawet umocniła w ciągu tego tygodnia, Matif spał o 5 €, a ceny u przetwórców sa takie jak przed tygodniem. Mamy wyraźny przykład buforowania spadków cenowych. Te 20 zł/t z górką da się jeszcze wytrzymać, spoglądając na przyszłe być, może problemy z zaopatrzeniem. Olejarniom na starcie tego sezonu zwłaszcza zależy na wydeptaniu ścieżek rolników do ich zakładów.

Przyglądając się jednak bilansowi w europejskiej i szerszej światowej perspektywie już dziś chyba raczej możemy sobie wprost powiedzieć, że tym razem krajowe tłocznie będą musiały zredukować przeroby, co konkurencje o surowiec może nieco przyhamować i przyhamować też przyszłe wzrosty cen. 

Takie działanie nie pojawi się raczej na początku sezonu, możemy tego też nie zobaczyć w zestawieniach PSPO, bo ta organizacja przetwórców pokazuje przerób roczny, a w drugiej części poprzedniego sezonu i starcie nowego rok 2024 się zamknie i tu mogą być nawet wzrosty. Dopiero redukcja w drugiej połowie 2024/25 może się odbić na wynikach 2025 r. ale w te rachunki wejdzie już w połowie rzepak z jeszcze kolejnych żniw.

Dla ustawiających się do strategi sprzedaży rolników moje przypuszczenia mają na tyle istotne znaczenie, że licząc, co w tym momencie wydaje się rozsądne, na przyszłe wzrosty cen rzepaku na Matifie, należy się liczyć, z obniżkami tzw. premii do Matifu, a nawet z okresowymi utrudnieniami sprzedaży. Pomimo, o zgrozo, niedoborowego sezonu.

Pozostało 64% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. lipiec 2024 00:36