StoryEditor

Trudna sytuacja na rynku zbóż. Rolnicy zapowiadają strajk

Zaczął się nowy 2023 rok, ale w rolnictwie nadal są stare problemy. Największym z nich jest obecnie ogromny problem na rynku zbóż, który się nasila. Ziarno z Ukrainy nadal wjeżdża do kraju, minister rolnictwa przyznaje, że sytuacja jest trudna i rozkłada ręce, ceny na światowych rynkach spadają, a rolnicy w Polsce mają problem ze sprzedażą zbóż. I nie chodzi tu tylko o samą niską cenę, ale problem ze znalezieniem kupca. Zdesperowani rolnicy zapowiadają kolejne protesty. Tym razem strajk odbędzie się 17 stycznia br.
08.01.2023., 12:01h
To kolejny wyraz sprzeciwu rolników wobec zalewania polskiego rynku ziarnem z Ukrainy, które w większości powinno z Polskie jechać dalej do innych krajów, ale w większości zostaje w krajowych magazynach różnych firm handlowych i paszowych. Pisaliśmy w grudniu o protestach na Lubelszczyźnie oraz w woj. podlaskim. Na Lubelszczyźnie doszło też do zamknięcia przez Powiatowego Lekarza Weterynarii jednego z punktów skupu, gdzie według rolników trafiało techniczne ziarno z Ukrainy.


Kilka dni temu wicepremier i minister rolnictwa przyjechał do woj. lubelskiego, gdzie miał kilka planowanych spotkań. Rolnicy czekali na ministra pod siedzibą jednej z firm, ale do rozmów nie doszło. Kilku rolników a AgroUnii -  w tym lider Michał Kolodziejczak - weszło na spotkanie ministra z rolnikami w Szkole Podstawowej w Wilkowie i było zawiedzionych tym, co minister mówił. Zarzucano mu to, iż zapewniał by przetrzymać zboże w magazynach, bo będzie po żniwach droższe. Tymczasem zboże obecnie jest tańsze i rolnikom trudno znaleźć na nie kupca.


Tym razem rolnicy zrzeszeni w Polskim Związku Rolnym zapowiadają strajk, który ma się odbyć w Osieku k. Brodnicy w woj. kujawsko-pomorskim we wtorek 17 stycznia br. Strajk ma się rozpocząć o 9:00 rano przed siedzibą jednej z firm, która kupuje ziarno z Ukrainy i potrwać 24 godziny.Fot. Envato Elements
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. grudzień 2023 16:53