Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rynek zbóż>

Ukraina wstrzymuje eksport pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do Polski!

Obrazek

Nowy minister rolnictwa Robert Telus udał się dziś na granicę polsko-ukraińską aby na własne oczy zobaczyć jak wygląda obecnie tranzyt zboża z Ukrainy do Polski oraz przeprowadzić inspekcję służb mundurowych, które nadzorują wjazd ziarna do Polski. Spotkał się też ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Mykołą Solskim, a efektem spotkań są ustalenia o czasowym wstrzymaniu eksportu przez Ukrainę pszenicy, rzepaku, kukurydzy i słonecznika.

Bartłomiej Czekała7 kwietnia 2023, 17:54
Zanim jednak minister Telus udał się na granicę spotkał się rano w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z premierem Mateuszem Morawieckim, któremu zdał relację z wczorajszego spotkania ze służbami mundurowymi, które są odpowiedzialne za nadzór nad tranzytem produktów rolnych przez Polskę. Przedstawił też premierowi Morawieckiemu harmonogram dalszych działań związanych z kontrolą importu zbóż z Ukrainy.
W godzinach południowych Robert Telus był już na granicy polsko-ukraińskiej w Doruhusku, gdzie rozmawiał z przedstawicielami Straży Granicznej o kontroli produktów rolno-spożywczych, które wjeżdżają do Polski z Ukrainy.

Robert Telus i Mykoła Solski o problemie napływu ukraińskiego zboża do Polski


Następnie szef resortu rolnictwa spotkał się z ukraińskim ministrem rolnictwa Mykołą Solskim, z którym rozmawiał o problemie nadmiernego importu pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do Polski. 
Podczas spotkania szef ukraińskiego resortu rolnictwa zgodził się na propozycję Polski, aby mocno zrewidować eksport zbóż do Polski.

Pszenica, rzepak, kukurydza i słonecznik nie będą wjeżdżać do Polski


W efekcie tych rozmów Ukraina Mykoła Solski zgodził się na to, aby Ukraina do 30 czerwca br. wstrzymała się z eksportem do Polski pszenicy, rzepaku, kukurydzy i słonecznika. Przez Polskę mają tylko przejeżdżać transporty tranzytowe przeznaczone do krajów trzecich.Jak będą realizowane ustalenia dotyczące szczegółowych kontroli granicznych?


Ta wiadomość wydaje się bardzo dobra dla rolników, ale wszystko zależy od szczegółów tych zobowiązań. Obaj ministrowie ustalili, że zboże, które ma tranzytem przejeżdżać przez Polskę będzie plombowane i szczegółowo kontrolowane. Ten aspekt w ostatnich miesiącach kulał, więc jest tu potrzebna niezwykła mobilizacja wszystkich służb mundurowych i państwowych instytucji, aby to założenie zrealizować. Te szczegóły tranzytu i nadzoru na nowych zasadach mają się pojawić po Świętach Wielkanocnych.

Fot. MRiRW/Twitter


Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)