StoryEditor

Brazylia wyprodukuje więcej soi mimo powodzi! Jakie prognozy?

Poważne powodzie na południu kraju najwyraźniej mają niewielki wpływ na ostateczny wynik wyprodukowanej w Brazylii soi. Jakie plony prognozują rolnicy?
20.05.2024., 15:17h

Powodzie w Brazylii 

Wygląda na to, że uprawy soi w Brazylii ucierpiały mniej niż oczekiwano z powodu powodzi w stanie Rio Grande do Sul. Państwowa agencja dostaw Conab przewiduje, że brazylijscy rolnicy mogą zebrać więcej soi niż przewidywano w kwietniu.

Obecnie Conab prognozuje, że w sezonie 2023/24 zostanie wyprodukowanych 147,7 mln ton soi, czyli o 1,2 mln ton więcej niż szacowano w kwietniu. Mimo to obecna prognoza jest o 4,5% niższa niż produkcja z poprzedniego roku. Conab tłumaczy swoją nową ocenę większym obszarem upraw soi niż wcześniej przewidywano, co może zrekompensować straty w średnim plonie na hektar.

Zobacz też: Powódź w Brazylii: Poważne szkody w rolnictwie. Będą niższe zbiory?

W kontekście powodzi na polach sojowych w stanie Rio Grande do Sul, eksperci poinformowali, że zbiory zostały zakończone na 75% obszarów. Jednakże w regionach dotkniętych powodziami zebrano tylko około 50% areału. Specjaliści obniżyli swoją prognozę plonów dla całego stanu o 3,4% do 3,17 t/ha, co jest zgodne z wieloletnią średnią. Prognoza może ulec zmianie, jeśli niekorzystne warunki pogodowe w regionie będą się utrzymywać.

image

Brazylijski agrogigant od środka: zobacz relację z naszej wizyty! [FILMY]

USDA spodziewa się 154 milionów ton

Chociaż szacunki Conab są nieco wyższe, nadal pozostają one znacznie poniżej aktualnej prognozy amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA), który spodziewa się 154 mln ton soi z brazylijskich pól. Specjaliści z Waszyngtonu obniżyli swoją prognozę dla brazylijskiej produkcji soi na sezon 2023/24 o 1 mln ton do 154 mln ton, o 6,3 mln ton więcej niż wskazuje prognoza Conab.

Na giełdzie kontraktów terminowych w Chicago ceny soi ostatnio nieco spadły po wzroście na początku maja. Kontrakt terminowy na lipiec 2024 był notowany w piątek 17 na poziomie 12,23 $/bu (około 416 euro/t), co stanowi 2,7% spadek w porównaniu do 3,5-miesięcznego maksimum osiągniętego 7 maja.

Tekst: AgraEurope

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. czerwiec 2024 14:41