StoryEditor

Żniwne pogotowie cenowe: południe finiszuje, a północ startuje

Żniwa postępują, w województwach zachodnich i południowych zbiory są już dobrze za połową. Jeśli tylko pogoda pozwoli, to następny tydzień przyniesie zakończenie koszenia. Natomiast na północy kraju są dopiero pierwsze wjazdy w pole. 
26.07.2019., 12:07h

Zróżnicowana jest także jakość i plony. Z południa kraju dochodzą nas głosy o niższych plonach, drobnym ziarnie i wysokim białku, ze wschodu i centrum kraju – o nie do końca wypełnionych kłosach. Natomiast na północy Polski już mówi się o dobrych plonach ziarna, ale niższym białku i zaczynających się problemach z liczbą opadania. Polska jest rozległym krajem i zapewne będzie różnie, jak to i na polach różnie łany wyglądały.

    Magazyny skupowe na południu kraju zaczynają się wypełniać, niektórzy kupujący mają już problemy z miejscem na zboże, bowiem firmy przetwórcze kupują mniej na bieżące dostawy, a jedynie podpisują kontrakty do przodu, na bazie niskich cen żniwnych. Gospodarstwa, które mają możliwości składowania w większości składają pszenicę do magazynów, ale nam się wydaje, że na wzrosty cenowe trzeba będzie dłużej zaczekać. Żniwa w całym kraju jeszcze potrwają co najmniej dwa-trzy tygodnie, a potem pozostanie tzw. cień ceny pożniwnej i zmniejszony brak popytu, ze strony dobrze zaopatrzonych w surowiec firm przetwórczych. Jeszcze dziś są bowiem firmy paszowe, które nie otworzyły skupu, bo...

Pozostało 65% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. grudzień 2023 04:47