StoryEditor

Choroby słonecznika – alternarioza słonecznika – groźniejsza z międzyplonów

Alternarioza słonecznika może być w niektórych latach poważnym problemem pól produkcyjnych. Obecnie jednak większe znaczenie ma w uprawie międzyplonów, w których buduje się rezerwuar zarodników dla przyszłych i sąsiednich upraw.
05.12.2023., 16:00h
Z tego artykułu dowiesz się:

Co jest powodem alternariozy słonecznika?

Jak rozpoznać alternariozę słonecznika?

Co sprzyja altenariozie słonecznika?

Jakie są sposoby zapobiegania latenariozie słonecnzika?

Jak zwalczać altenrariozę słonecnzika?

Jak zwalczają altenrariozę słonecnzika na świecie? 

Alternarioza słonecznika wywoływana jest w naszych warunkach przez kilka gatunków grzybów, obecnie sklasyfikowanych jako Alternaria alternata, Alternaria  helianthi i Alternaria zinniae. Pierwszy z gatunków jest polifagiem i atakuje kilkaset gatunków roślin dwuliściennych, np. ziemniak, strączkowe czy rzepak. Pozostała dwa związane są z roślinami z rodziny astrowatych (dawniej rodzina złożone), przy czym A. helianthi jest specyficznym gatunkiem słonecznika (także topinamburu).

Zanim przejdę do zagadnień zwalczania (w Polsce i za granicą) i zapobiegania, podam jeszcze kilka informacji, które mogą mieć znaczenie agrotechniczne.

Grzyb A. helianthi, który jest bardzo rozpowszechniony w rejonie uprawy słonecznika na wschód od Polski, preferuje specyficzne warunki. Sprzyja mu długotrwała wilgotna pogoda i temperatura powietrza od 15–30 st. C Najlepiej rozwija się, jeśli jest bardzo ciepło (25–27 st. C) oraz przez 3–4 dni pada deszcz (rośliny są cały czas mokre). Pozostałe gatunki powodujące chorobę mają nieco mniejsze wymagania termiczne, ale także "uwielbiają" mokre dni.

Grzyby powodujące alternariozę to typowe pasożyty względne. ...

Pozostało 93% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. luty 2024 18:29