StoryEditor

Czy siać jeszcze rzepak ozimy?

Coraz częściej mamy do czynienia z późnym nadejściem zimy. W ostatnich latach w większości rejonów Polski pierwszy dzień ze średnią temperaturą poniżej zera miał miejsce dopiero pod koniec grudnia, a nawet w styczniu. Ponadto tuż po ochłodzeniu temperatura znowu wzrastała i wegetacja dalej trwała. Rodzi się zatem pytanie – czy w drugiej połowie września można jeszcze zasiać rzepak oziminy?

23.09.2024., 13:33h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • A co, jeśli przezimuje?
  • Co zamiast rzepaku?
  • Co siać wiosną?

Do siewu rzepaku ozimego pod koniec września kuszą jeszcze dwa czynniki: odmiany mieszańcowe o intensywnym wigorze jesiennym oraz konieczność przesiewu. W tym roku to ostatnie jest spowodowane na południu zalaniem pól oraz na północy słabymi wschodami na skutek suszy.

Zobacz także: Rynek i zbiory kukurydzy: plony, wilgotność, dopłaty, potrącenia i ceny skupu. Podcast Czekał(a) na Urbana, odc. 25 na Agro Show 2024

Rozpatrując jednak wszystkie przesłanki za późnym siewem rzepaku i biorąc pod uwagę nawet wielką potrzebę przesiewu, trzeba jasno powiedzieć – pod koniec września nie można już siać rzepaku!

Po prostu jest już zbyt późno, aby rzepak wykształcił co najmniej 8-10 liści właściwych. Nawet zwiększenie obsady, tak aby w ostateczności na każdym metrze kwadratowym było więcej pędów (z mniejszej liczby roślin) nie ma sensu. Wykształcenie określonej liczby liści właściwych ma na celu nie tylko uzyskanie ostatecznej obsady pędów, ale jest to czynnik przygotowujący rośliny do zimowania oraz zgromadzenie w korzeniu i szyjce korzeniowej zapasów na start wegetacji.

A co, jeśli przezimuje?

Oczywiście jeśli wegetacja będzie...

Pozostało 83% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. październik 2024 16:58