StoryEditor

Ile azotu możemy dostarczyć rzepakowi dolistnie?

Nawożenie dolistne w rzepaku uznawane było za działanie interwencyjne, jednak ten sposób podawania składników roślinom można traktować jako element nawożenia głównego. Ile azotu możemy dostarczyć rzepakowi dolistnie?
06.04.2023., 10:04h

Do tej pory panował pogląd, że dokarmianie nalistne rzepaku jest działaniem interwencyjnym, mającym na celu zapobieganie lub łagodzenie niedoborów azotu na skutek np. gorszego pobierania przez korzeń. Najnowsze badania wskazują jednak, że nawożenie nalistne rzepaku azotem można także traktować jako element nawożenia głównego, ponieważ w ten sposób możemy roślinom dostarczyć nawet kilkadziesiąt kilogramów składnika.

Ile azotu możemy dostarczyć rzepakowi dolistnie?

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest wykorzystanie w tym celu mocznika. Roztwór mocznika możemy podać rzepakowi od fazy rozety do kwitnienia. Dobrze jest się kierować zasadą – im starszy rzepak, tym mniejsze stężenie.
Oznacza to, że:

  • w fazie rozety i zwartego zielonego pąka można zastosować w sprzyjających warunkach pogodowych roztwór o 12-proc. stężeniu mocznika (12 kg nawozu/100 l wody),
  • ale już przed kwitnieniem powinno ono być mniejsze, tzn. ok. 7–10%.
  • W tych samych terminach rzepakowi można także podać nalistnie magnez i siarkę.

fot. archiwum
Pozostało 10% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 07:46