StoryEditor

Ile azotu trzeba wysiać na rzepak w pierwszej dawce wiosną?

Rzepaki średnio w kraju wykształciły rozetę 10–12 liści z szyjką korzeniową o grubości przynajmniej 10–12 mm. Oznacza to, że rośliny są w dobrej lub bardzo dobrej kondycji. W regionach, gdzie na skutek suszy lub nawalnych deszczy po siewie wystąpiły lokalnie problemy ze wschodami, łany są mniej wyrównane, aczkolwiek i tak dzięki ciepłemu październikowi nadrobiły rozwój. Ile azotu podać pod rzepak w pierwszej wiosennej dawce?
07.02.2023., 15:02h
Przed zimą takie plantacje mogły pobrać od ok. 70 kg/ha N (przy gorszej obsadzie) do ok. 100 kg/ha N (silnie rozwinięte o dobrej obsadzie).
Sytuacja wyjściowa jest dobra, a niekiedy nawet aż za dobra, ponieważ rośliny zaczęły wznawiać wegetację w połowie stycznia, a przed nami jeszcze kilka tygodni zimy.
Nawet jeśli zima uderzy, kondycja roślin i przezimowanie będzie zależało od obecności pokrywy śnieżnej.

Co z pierwszym wiosennym nawożeniem azotowym rzepaku?

Na przeciętnym stanowisku, tj. na glebie klasy IV (piasek gliniasty), rzepak przed zimą mógł pobrać przy obsadzie 40–50 rośl./m2 ok. 70 kg/ha N i wytworzył rozetę 10 liści. Na takim stanowisku możemy spodziewać się wczesną wiosną w tym roku Nmin na poziomie ok. 25 kg/ha (Nmob szacowany na ok. 25 kg/ha).

W pierwszej dawce należałoby podać ok. 70 kg/ha N. Warto rozważyć uzupełnienie także siarki, np. w postaci nawozu azotowo-siarkowego (np. siarczan amonu lub salterosiarczan amonu) lub podanie nawozu typu nitrofoska. Drugą dawkę azotu zastosowałbym najpóźniej po ok. 2–3 tygodniach w dawce 70 kg/ha w formie mocznika z inhibitorem ureazy – zaleca prof. Schönberger.

Cały artykuł przeczytasz tutaj: Rozkład zabiegów w oziminach. Kiedy nawozić i kiedy wykonać pierwsze zabiegi insektycydowe oraz fungicydowe?

opr. na podst top agrar 2/2023
fot. top agrar 2/2023
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. grudzień 2023 08:37