StoryEditor

Jak walczyć z kiłą kapusty w uprawie rzepaku?

Choć ostatnio wydaje się, że hałas wokół problemu kiły kapusty na rzepaku przycichł, to choroba ta bywa dla wielu plantatorów problemem numer jeden. Jak sobie z nim radzić?

NASI AUTORZY
prof. Marek Korbas
dr Ewa Jajor
IOR – PIB w Poznaniu
08.06.2025., 18:00h

Kiła kapusty to choroba o znaczeniu strategicznym dla rzepaku. Jej pojawienie na polu powoduje, że trzeba zmienić całkowicie podejście do uprawy tej rośliny oleistej: dodatkowo czyścić maszyny, czy wybierać zupełnie inne odmiany, nawet zrezygnować z uprawy na konkretnym polu.

Szkody zależne od sytuacji

Przy dużym nasileniu sprawcy choroby i w sprzyjających infekcji warunkach, rośliny zamierają, co szczególnie widoczne jest po zimie. Powoduje to ubytki roślin, a takie przerzedzenie wykorzystują liczne gatunki chwastów, zastępując roślinę uprawną. W skrajnych przypadkach porażony rzepak na wiosnę trzeba zlikwidować.

Niekiedy rośliny mogą wytworzyć wtórny system korzeniowy, choć funkcjonujący słabiej i można uratować część plonu. Warunkiem jest w tym przypadku odpowiednia wilgotność gleby i dolistnie aplikowanie składników pokarmowych.

Problem ponadregionalny

To, że o kile mniej się mówi, nie jest efektem mniejszego jej znaczenia. Analiza wielu setek próbek gleby przy użyciu biotestów i metod biologii molekularnej, ...

Pozostało 92% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
NASI AUTORZY<br/>prof. Marek Korbas<br/>dr Ewa Jajor<br/>IOR – PIB w PoznaniuNASI AUTORZY
prof. Marek Korbas
dr Ewa Jajor
IOR – PIB w Poznaniu
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. czerwiec 2025 07:45