Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rzepak>

Jakie czynniki warunkują efektywność nawożenia azotem rzepaku? Jakie znaczenie ma siarka?

Jeśli szukamy oszczędności w uprawie rzepaku, w roślinie która nie jest tania, powinniśmy skupić się na zwiększeniu efektywności stosowanych nawozów w tym nawozów azotowych. Jak to zrobić? Jaki wpływ na plon ma wiosenne dokarmianie siarką?

Patrycja Bernat3 marca 2023, 18:51
Od czego zależy efektywność nawożenia azotem rzepaku? To zagadnienie zostało omówione przez prof. dr hab. Witolda Szczepaniaka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Od czego zależy efektywność nawożenia azotem?

— Dzisiaj zostałem poproszony o przygotowanie tematu dotyczącego optymalizacji wykorzystania azotu w uprawie rzepaku. Temat ciekawy, chociażby ze względu na sytuację na rynku nawozowym w ostatnich latach. Wszystkie nawozy podrożały, w przypadku azotowych wzrost jest bardziej znaczący. Pomimo ostatniego trendu spadkowego, obserwujecie Państwo, że mimo wszystko w porównaniu do sytuacji sprzed 2-3 lat płody rolne podrożały nieproporcjonalnie do środków służących produkcji. Trzeba pamiętać, że rzepak zalicza się do roślin wymagających, żeby efektywnie gospodarować nawozami, warto się zastanowić jak zastosować nawozy azotowe — prof. dr hab. Witold Szczepaniak.

Podczas swojego wystąpienia prof. dr hab. Witold Szczepaniak poruszył następujące punkty:
  • Fizjologia plonowania a krytyczne fazy rozwoju/odżywienia rzepaku. Jeśli zrozumiemy roślinę, kiedy buduje ona plon, wtedy nam będzie łatwiej efektywniej zastosować nawozy, w tym nawozy azotowe.
  • Wiosenne nawożenie azotem – dawka, dobór nawozów, termin aplikacji i technika stosowania.
  • Wiosenne nawożenie siarką – dlaczego, bo jest to jeden z niezbędnych skalników, który jest potrzebny do efektywnego pobierania azotu i przetwarzania go w plon.
Zobacz także: Rzepak światowym produktem handlowym

— Jeśli szukamy oszczędności w uprawie rzepaku roślinie, która nie jest tania w uprawie, powinniśmy skupić się na zagadnieniach związanych ze zwiększeniem efektywności stosowanych nawozów.

Jakie czynniki warunkują efektywność nawożenia azotem?

— Jeśli patrzymy na czynniki warunkujące efektywność nawożenia azotem, można je podzielić na tzw. czynniki, które zalicza się do czynników minimum: regulacja odczynu gleby, ustalenie optymalnego systemu nawożenia P i K — prof. dr hab. Witold Szczepaniak. 

Inne aspekty to:
  • Racjonalne ustalenie dawki nawozowej azotu,
  • Zwiększenie efektywności pobierania i przetwarzanie pobranego azotu, poprzez bilansowanie azotu składnikami drugoplanowymi jak Mg, S, Ca;
  • Profilaktyczne stosowanie mikroelementów B, Mn, Mo oraz inne.

Fizjologia plonowania a krytyczne fazy rozwoju/ odżywienia rzepaku

—  Jeśli poznamy roślinę moment, kiedy potrzebuje ona składników, i jak one wpływają na poszczególne parametry związane z tworzeniem plonu i jego jakości, będzie Państwu zdecydowanie łatwiej efektywnie nawozić, bo będziemy je stosować, wtedy kiedy trzeba. Trzeba mieć jednak świadomość, że jeżeli roślina żywi się z gleby, to trzeba te nawozy zastosować z odpowiednim wyprzedzeniem. Żeby one były już dostępne nie tylko rozpuszczone, ale i przemieszczone w głąb w gleby — prof. dr hab. Witold Szczepaniak. 

Jakie dawki nawozu zastosować, jakie terminy i techniki aplikacji wybrać? Wiosenne nawożenie siarką – niezbędny składnik do efektywnego pobierania azotu. Koniecznie zobacz nasz FILM!


Picture of the author
Autor Artykułu:Patrycja Bernat
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)