StoryEditor

Kiepska jakość nasion rzepaku (SONDA)

Pomimo późnych żniw i napinki czasowej siewy rzepaku ozimego w Polsce są na ukończeniu. Dochodzą jednak do nas sygnały, że z jakością nasion nie jest najlepiej. Przykładem jest rolnik z woj. lubelskiego, którego nasiona już na pierwszy rzut oka są niewyrównane wielkością.
29.08.2017., 14:08h
Rolnik kupił dwie odmiany. Po przeprowadzeniu próby kręconej siewnika jednej ustawił normę siewu idealnie, tak że po siewie zadanego kawałka pola w aparatach wysiewających pozostało ledwie połowa wysokości lejków. Z drugą odmianą miał kłopot od samego początku. Kilka prób kręconych dawało dość rozbieżne wyniki. Po uśrednieniu wysiał w normie 35 szt./m2. Zdumiał się, gdy po wysiewie całego pola zostało mu sporo nasion.

Okazało się że nasiona z jednej partii są bardzo niewyrównane (zdjęcia). Rolnik postanowił zweryfikować informację zawartą na etykiecie. Podano tam masę tysiąca nasion 5,21 g. policzył kilka razy po tysiąc nasion, zważył i okazało się że masa jest dużo niższa, nawet około 4,3 g.

Wynik taki oznacza, ze w rzeczywistości drobnych nasion poszło na hektar więcej niż gdyby wysiał nasiona grubsze o deklarowanej na opakowaniu masie. Ostatecznie okazało się, ze jest to około 32 szt./m2. Jednak pytanie rolnika pozostaje, czy nasiona dobrze skiełkują i co ważniejsze - czy skoro są tak niewyrównane, to są wyrównane odmianowo?

Chcemy sprawdzić czy zgłaszane przypadki są incydentalne, czy problem jest szerszy. Prosimy o udział w ankiecie na temat jakości nasion rzepaku ozimego. Odpowiedzi o dostawcach nasion (producent, dystrybutor, zdjęcie etykiety i nasion) niespełniających kryteriów prosimy kierować na e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
tczTomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. luty 2024 09:08