StoryEditor

Okrągły jubileusz i szerokie plany IGP

Firma hodowlana I.G. Pflanzenzucht – spółka matka firmy IGP Polska – działa obecnie w kilku krajach europejskich, w tym roku obchodzi jubileusz 90-lecia istnienia w Niemczech. 
19.07.2017., 13:07h

W Niemczech spółka ma zarejestrowanych 68 odmian zbóż (44 odmiany zbóż ozimych, 17 odmian zbóż jarych, 7 odmian zbóż z przeznaczeniem na GPS), 21 odmian  kukurydzy, 7 soi i 5 strączkowych. Całkowita powierzchnia rozmnożeń w sezonie 2016/17 wyniosła 26 tys. ha. Z danych firmy Kleffmann wynika, że udział firmy IGP w niemieckim rynku zbóż ozimych (nie uwzględniając żyta) wynosi 21%.
Część portfolio firmy od kilku lat możemy widzieć na krajowych polach.

Czarny koń


Jedną z pierwszych kreacji, na jakie postawiła w Polsce firma była odmiana oścista pszenicy Pilgrim PZO. Przeznaczona jest na słabsze niż typowo pszenne stanowiska, które dominują w Polsce. Ma być alternatywą dla żyta hybrydowego.
– Ma ona bardzo duży potencjał krzewistości, dzięki czemu możliwe są obniżone normy siewu. Zalecamy 2 jednostki siewne na 1 ha, jest to ok. 70 kg w optymalnym terminie agrotechnicznym – powiedział Tomasz Świstek z IGP. Mankamentem odmiany jest jej wrażliwość na mączniaka. 
W tym sezonie na polskim rynku firma wprowadza także nowe odmiany zbóż ozimych: pszenicę ozimą: cieszącą się dużym powodzeniem za zachodnią granicą Polski odmianę Apostel (A) o bardzo grubym ziarnie, Moschus (E); jęczmień ozimy: Azrah (6-rzędowy, paszowy). Łącznie w sprzedaży będzie 11 odmian zbóż ozimych w 3 gatunkach – oprócz pszenicy i jęczmienia, także pszenżyto (Tantris, Securo). 
Na kolejny sezon firma IGP Polska planuje reprodukcję w kraju nowych odmian zbóż – w pszenicy ozimej odmian Argument, Annie, Ibarra, Turandot, Ribbeck PZO, a w jęczmieniu ozimym odmian paszowych Padura (2-rzędowy), Kvintet (6-rzędowy).

IGP stawia także na rzepak

Cały czas powiększa się także portfolio rzepaku ozimego. W tym sezonie dostępne są 4 odmiany – 2 populacyjne i 2 hybrydowe. Nowościami dostępnymi w tym sezonie na krajowym rynku będą populacyjna odmiana Elevation i mieszańcowa Codinell. W przyszłym sezonie planowane jest zwiększenie oferty do 6–8 odmian rzepaku ozimego.
W tym roku firma IGP uzyskała także rejestrację w COBORU owsa żółtego Armani charakteryzującego się niskim udziałem łuski, a w roślinach strączkowych: odmianę soi GL Melanie, bobiku – Julia i grochu – Spot. Plany hodowli w Polsce są coraz śmielsze, ponieważ rozpoczyna screening 30 rodów kukurydzy w Polsce oraz blisko 40 rodów soi.

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. marzec 2024 05:50