StoryEditor

Opóźnione siewy rzepaku i redukcja areału zasiewów nawet o połowę! [FILM]

Po raz kolejny przedłużające się żniwa opóźniają siewy rzepaku w województwie opolskim. Niektórzy rolnicy z północnych rejonów województwa, gdzie było mniej opadów deszczu, zdążyli zasiać zaplanowany pod tę uprawę areał. W większości innych okolic deszcz nie pozwolił wjechać w pole i będą mogli to zrobić najwcześniej z początkiem września, bezorkowo. Wielu rolników postanowiło zmniejszyć areał uprawy rzepaku nawet o połowę. Co o tegorocznych zasiewach rzepaku mówią rolnicy?
01.09.2023., 13:09h
— Zaczynami dopiero siać. Unikaliśmy trochę tego terminu wczesnego z obawy przed ulewnymi deszczami. Sprzyjają one i rozwojowi kiły i złym wschodom. Ziemia jest wilgotna, mamy dobrą temperaturę myślę, że to jeszcze nie jest za późno — mówi Wiesław Kowlaczyk, rolnik z Bukowa.

Areał zasiewu rzepaku zmniejszony o połowę

Wiesław w tym roku postawił na metodę bezorkową, co za tym idzie, fosfor podany został z uprawą na wysokość 25 cm. Fosfor jest mało mobilnym pierwiastkiem i nie ma zdolności przemieszczania się. Podanie fosforu w inny sposób wpłynęłoby na słaby rozwój systemu korzeniowego.

Areał jest zmniejszony o połowę, głównie przez cenę, ale też przez presję chorób i śmietki. Chcemy zachować ten 4-letni płodozmian — dodaje Wiesław.

U Jana Sarnickiego, rolnika z Domaszowic, rzepak jest już zasiany, zdążył posiać 24 sierpnia tuż przed burzami i deszczami.

— Po czterech dniach rzepaki były już na wierzchu. Siałem bardzo rzadko, 35 roślin na metr kwadratowy. Jak zajechałem na pole, to wszystkie nasiona powschodziły i dalej sprawiały wrażenie, że jest za gęsto — mówi Jan.

Zamiast rzepaku soja i słonecznik

Jan podobnie jak Wiesław ograniczył areał uprawy rzepaku, w jego przypadku miało to miejsce cztery lata temu.

— Ze 100% powierzchni uprawy rzepaku, zostało może 30 — 40%. Zamiast rzepaku posiana jest soja, a teraz na słabszych ziemiach słonecznik — dodaje Jan.
Co o opóźnionych siewach mówią rolnicy? Koniecznie zobacz nasz reportaż!

Tekst Bernat Patrycja
Film i montaż: dr Mariusz Drożdż
Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 04:03