StoryEditor

Uprawa uproszczona rzepaku, czy orka? W której technologii rzepak lepiej się rozwija i plonuje? [FILM]

Uprawa uproszczona czy orka? W Dobrodzeniu na polu przeprowadzono doświadczenie, podczas którego sprawdzono, która metoda lepiej sprawdza się w uprawie rzepaku. Jakie korzyści płyną z uprawy pasowej?
18.08.2023., 13:08h
W województwie opolskim w miejscowości Dobrodzeń znajduję się jedna z lokalizacji, gdzie firma Anderwald, wspólnie z Uniwersytetem Opolskim prowadzi doświadczenia polowe. Tym razem porównano dwie metody uprawy rzepaku.
— Porównujemy konwencjonalną uprawę, czyli płużną, do uprawy siewu pasowego, przy użyciu głębosza z nabudowanymi siewnikami do siewu rzepaku, ale też do jednoczesnego aplikowania nawozu. Założenie jest takie, aby plon w uprawie uproszczonej, pasowej nie był gorszy od uprawy orkowej — mówi Jan Anderwald, właściciel firmy Anderwald.


Zobacz także: Kiedy wykonać głęboszowanie i od czego zależy termin?


Jak zaznacza Anderwald, dzięki zastosowaniu uprawy uproszczonej zyskujemy sporo oszczędności, m.in. na paliwie, a także na czasie.

Mniejsza obsada roślin w uproszczonej uprawie

— Na polu został zasiany rzepak w uprawie bezorkowej, tzw. siew pasowy na powierzchni 3 ha. Na takim samym areale został zasiany rzepak metodą konwencjonalną. Doświadczenie zostało założone 29 sierpnia, z technologią bezorkową, a na orce rzepak został zasiany dzień później, 30 sierpnia. Obsada roślin wynosiła w uprawie uproszczonej 24 rośliny...
Pozostało 58% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 03:08