StoryEditor

Jesienna strategia regulacji rzepaku zależy od terminu siewu

Mokre i „szarpane” żniwa mogą uniemożliwić dobre przygotowanie stanowiska i terminowy siew rzepaku. Jak w takiej sytuacji jesienią prowadzić łan i zaplanować regulację rzepaku?
30.08.2023., 13:08h
Tegoroczne żniwa z powodu przebiegu warunków pogodowych – regularnych i obfitych opadów deszczu, w wielu regionach przedłużyły się i były „szarpane”. Niestety, tam gdzie nie udało się zebrać rzepaku przed okresem deszczowym, zdarzało się, że porastał w łuszczynach na pędzie. Uprawa roli po schodzących z pola roślinach przedplonowych będzie limitowała termin siewu rzepaku ozimego.

Optymalnie, czyli kiedy siać rzepak?

Optymalnie na Suwalszczyźnie, Podlasiu, wschodniej części Mazowsza i Lubelszczyźnie termin siewu rzepaku ozimego przypada między 15–18 sierpnia. Od Pomorza, Żuław i Warmii, przez Kujawy, zachodnie Mazowsze, ziemię łódzką i świętokrzyską po Podkarpacie siewy finalizujemy do 20 sierpnia, zaś na Pomorzu, ziemi lubuskiej, w Wielkopolsce i nizinnej strefie Śląska należy je ukończyć do 25 sierpnia.

Rzepak jesienią wymaga 75–90-dniowej wegetacji przy średniodobowej temperaturze powyżej 5°C, a suma temperatury powietrza powinna wynosić 800–900°C.
Różnice i nieznaczne odchylenia w poszczególnych regionach limitowane są biologią rzepaku, który należy do roślin dnia długiego i do rozwoju wymaga siewu w pełni...
Pozostało 89% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
17. kwiecień 2024 04:34