StoryEditor

Pod rzepak każdy rodzaj uprawy? Uprawa bezorkowa oszczędza wodę

To, w jaki sposób przygotowujemy pole pod rzepak zależy mi.n. od posiadanych gleb, ilości opadów w sezonie oraz od parku maszynowego. Pewne jest jednak to, że pod rzepak sprawdzi się zarówno oraka, jak i uproszczenia.
Jacek Daleszyński
15.06.2024., 13:00h

Uprawę bezorkową w swoim gospodarstwie prowadzę już od 15 lat. Do pługa już nie wrócę, ale nie neguję tego sposobu uprawy. Jeśli komuś się sprawdza, to niech go stosuje – mówi Grzegorz Świątkowski z miejscowości Sławno pod Strzelcami Krajeńskimi, gospodarujący na mozaikowatych glebach.

image
Grzegorz Świątkowski Sławno lubuskie
FOTO:

Sławno pow. strzelecko-drezdenecki

Grzegorz Świątkowski

pow. gosp.: 300 ha

gleby kl. III-V

prod. roślinna: rzepak, pszenica, jęczmień, żyto, len, groch, kukurydza

Uprawa bezorkowa w rzepaku

Podkreśla, że jego region jest wyjątkowo ubogi, jeśli chodzi o opady deszczu. Rocznie jest to ok. 300–350 mm i to nie zawsze przy dobrym rozkładzie. Sposobem na zaoszczędzenie cennej wody jest zatem nieprzewracanie gleby.

Uprawę bezorkową w swoim gospodarstwie prowadzę już od 15 lat. Do pługa już nie wrócę, ale nie neguję tego sposobu uprawy. Jeśli komuś się sprawdza, to niech go stosuje – m...

Pozostało 84% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jacek DaleszyńskiJacek Daleszyński
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. lipiec 2024 04:26