StoryEditor

Rzepak w tym tygodniu stracił, to co zarobił w ostatnim miesiącu

Cały maj rzepak na paryskiej giełdzie cierpliwie, ale regularnie podchodził do góry. Od początku czerwca notowania jednak pospadały i kursy rzepaku na Matifie straciły to, co udało się osiągnąć w ciągu majowych wzrostów.
07.06.2024., 07:43h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Ile soi w nowym sezonie ma zebrać Brazylia ?
  • O ile soja potaniała w ciągu ostatniego miesiąca, a o ile spadły ceny w rok?
  • Jak duże będzie wydobycie ropy naftowej ustalone przez OPEC+?
  • O ile wzrosły zapasy ropy w USA?
  • Ile kosztuje ropa naftowa i od jakiego czasu sa to najniższe stawki?
  • Ile kosztuje i o ile staniał rzepak na Matifie?
  • Jakie są ceny skupu rzepaku w kraju?

Na notowania rzepaku wpływają doniesienia o poprawiających się warunkach pogodowych u dużych producentów soi i obniżająca swoje ceny na światowych rynkach ropa naftowa.

Soja coraz tańsza

Soja nie pomna na wcześniejsze problemy pogodowe zgłaszane w Ameryce Południowej, będąc już po żniwach zaczyna tanieć. Wpływ na to mają kolejne bardzo optymistyczne prognozy zbiorów soi w Brazylii, która w sezonie 2024/25 ma zebrać 169 mln t soi.

Byłby to kolejny światowy rekord wszechczasów dotyczący zbiorów soi w jednym tylko kraju. Dlatego soja w ciągu ostatniego miesiąca potaniała z 458 USD/t do 434 USD/t, a całoroczny spadek cen soi przekracza już 60 USD/t.

Taniejąca ropa naftowa ciągnie za sobą oleiste

Na początku czerwca ministrowie krajów należących do OPEC+ podjęli decyzję o przedłużeniu kwot limitów obowiązujących w 2024 r. na cały rok 2025.

Tym samym całkowity poziom wydobycia krajów OPEC+ w całym 2025 r. powinien wynieść 39,725 mln baryłek dziennie wobec 40,46 mln baryłek w 2024 roku.

Pozostało 69% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. czerwiec 2024 12:29