StoryEditorMateriał promocyjny

Postaw na korzeń – postaw na Rooter

Fundamentem plonu ozimin jest dobrze rozwinięty system korzeniowy, bez którego nie osiągniemy spektakularnych sukcesów. Aby celować w wysokie plony musimy odpowiednio zaprogramować rośliny i przeprowadzić je przez najtrudniejszy dla nich okres - czyli długą jesień,zimę z przymrozkami i bez okrywy śnieżnej, oraz chłodną i suchą wiosnę. Jak przejść przez ten stres - taką gwarancję daje nam mocny system korzeniowy, który ma większą masę, sięga głębiej i dalej, a dzięki dodatkowym korzeniom włośnikowym posiada olbrzymią siłę ssącą, która zapewni roślinie większy dostęp do wody i składników pokarmowych.
29.09.2020., 15:09h
Aby mobilizować jesienny wzrost upraw ozimych warto zastosować Rooter preparat aktywujący wzrost i rozwój systemu korzeniowego oraz pobieranie składników mineralnych z gleby. Podstawowym składnikiem jest GA 142 - biologicznie aktywny filtrat z alg Ascophyllum nodosum, wyprodukowany w oparciu o technologię PhysioActivator™. Preparat został również wzbogacony o składniki mineralne – fosfor (13% m/m) i potas (5% m/m).

W kilkudziesięciu doświadczeniach przeprowadzonych od 2010 roku wykazano, że zastosowanie biostymulatora Rooter pozwala zwiększyć masę systemu korzeniowego rzepaku i pszenicy nawet o 20%. Co ważne Rooter nie stymuluje nadmiernego wzrostu wegetatywnego.


 

Rooter – terminy aplikacji

Uprawa

Termin

Dawka

Rzepak ozimy

Jesienią w fazie 4-6 liści, wiosną po rozpoczęciu wegetacji

1 l/ha

 

Pszenica ozima

Od 3 liści do końca krzewienia

Zboża jare

Od 3 liści do końca krzewienia

Kukurydza

4-8 liści

Burak cukrowy

Od fazy 4 liści

Bobik, groch, soja

Od fazy 2-4 liści

 


Wszyscy wiemy, że rzepak programuje plon jesienią – chodzi przede wszystkim o ilość rozgałęzień bocznych, która przekłada się na wyższą liczbę łuszczyn wiosną, a zboża z kolei wykorzystują jesień rozkrzewiając się intensywnie i kodując wyższą ilość źdźbeł produkcyjnych, które dają wyższy plon - dlatego rolnicy stawiają na korzeń i sięgają po ROOTER przekonując się o sile jego działania:– Moje wrażenia są bardzo dobre. W porównaniu do poprzednich lat była spora różnica, korzeń palowy ma ok. 30 cm, jest o wiele dłuższy, prosty, nie za mocno rozgałęziony, ale ma bardzo dużo korzonków włośnikowych. Widać, że masa i średnica jest większa. Na pewno będę używał Rootera w przyszłości i zamierzam na wiosnę zastosować go jeszcze w pszenicy – mówi Sławomir Maślanka ze Złotnik (gospodarstwo 160 ha, uprawia rzepak, zboża i rośliny strączkowe).


– Korzeń palowy po zastosowaniu Rooter’a  ma średnio 20 cm, korzeń boczny 15-20 cm, natomiast średnica szyjki korzeniowej od 15-19 mm. W miejscach, gdzie nie było zabiegu Rooter’em, wychodzi 20-25% różnicy. Masa korzeniowa jest naprawdę duża. Po Rooterze jest większa masa korzeni, więcej rozgałęzień, większa jest też cała masa zielona. Pąk wierzchołkowy jest bardzo blisko ziemi, nisko rozłożony, szyjka korzeniowa nie jest wyniesiona, rzepak był skracany i w ogóle nie uciekł w pęd. Rzepak dobrze przezimował, nic mu nie dolega. Siedzi mocno w ziemi i ciężko go wyrwać – widać, że jest porządnie zakorzeniony – mówi Emil Litka z Wieszczyszyna (gospodarstwo 600 ha, zboża, buraki, rzepak).

Rooter zastosowany był jesienią 2x w dawce 1/ ha - Złotnik i 1 raz w dawce 1l/ha – Wieszczyszyn. Ocena przeprowadzona pod koniec lutego.

POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. maj 2024 16:05