StoryEditor

Rzepaki ozime już zakwitają

W tym roku rzepaki ozime zaczęły kwitnienie nieco wcześniej niż zwykle. Spowodowane jest to m.in. przebiegiem pogody.
22.04.2016., 12:04h

Główną przyczyną przyspieszenia kwitnienia jest przebieg pogody podczas zimy. Była ona na tyle łagodna, że rośliny na krótko przerwały wegetację i bardzo szybko ją wznowiły na wiosnę. Dodatkowym impulsem do przyspieszenia rozwoju były wcześnie zastosowane nawozy azotowe w pierwszej wiosennej dawce. Następnie ciepły i słoneczny koniec marca oraz początek kwietnia sprawiły, że rzepaki bardzo szybko zaczęły strzelać w pęd. Po kilkunastu dniach zaczęły pojawiać się pierwsze kwiaty. Ich rozwój może być spowolniony przez niższą temperaturę, a lokalne przymrozki jakie miały miejsce w nocy z 20 na 21 kwietnia mogą je nawet uszkodzić.

Sytuacja taka wcale nie oznacza, że kwitnąć zaczęły rośliny na słabszych plantacjach, na co wskazywać może osłabienie roślin styczniowymi mrozami czy wytworzenie przez rzepak cieńszej szyjki korzeniowej. Zdarza się co jakiś czas, że rośliny zakwitają wcześniej lub później niż zwykle, czyli na przełomie kwietnia i maja.

W tym okresie rozwoju rzepaku należy ciągle uważnie monitorować słodyszka. Na roślinach jest wciąż zdecydowanie więcej zielonych pąków, które są najbardziej narażone na atak szkodnika. Zabieg zwalczania przeprowadzamy wieczorem, po oblocie owadów zapylających preparatami, które mają zerową prewencję dla pszczół. Ponadto można już sobie zaplanować zabieg przeciwko zgniliźnie twardzikowej (więcej o tym piszemy w "top agrar Polska" 4/2016 i 5/2016).

jd, fot. Sierszeńska

Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. czerwiec 2024 14:06