StoryEditor

Mamy prawie 20 tys. ha soi w Polsce

Kolejny rok suszy już się kończy. Jednak susza ta ma charakter punktowy. Są pola gdzie spadło zaledwie kilkadziesiąt milimetrów wody od początku wegetacji, a są i takie, gdzie było jej kilka razy więcej. Co zatem uprawiać? Na pustynnym piachu, przy "aptekarskich" opadach nie ma szans na to, że cokolwiek się uda. Jednak w miarę ocieplenia klimatu i przy lepszym rozkładzie nawet niewielkich opadów, alternatywą okazuje się soja.
27.08.2019., 10:08h

To jeden z wniosków jaki można wyciągnąć z konferencji podczas Krajowego Dnia Soi jaki miał miejsce wczoraj 26 sierpnia 2019 r. w Chrząstowie koło Nakła nad Notecią (woj. kujawsko-pomorskie).

- Soja to niezwykła roślina. Oprócz podstawowej funkcji jaką jest surowiec do produkcji oleju, daje niezwykle cenne białko. Teraz ta roślina w impetem wchodzi na nasze pola. Jest szansa na to, że z czasem, jak kukurydza, pokryje znaczną ilość pól - powiedział podczas otwarcia Krajowego Dnia Soi Józef Zych z COBORU.

Przewaga soi nad kukurydzą jest jednak kolosalna. Jest to roślina z innej rodziny - bobowatych niż powszechnie ubarwiane rośliny zbożowe i kukurydza z rodziny traw. Oprócz wiązania azotu jest bogatszym źródłem materii organicznej dla gleby. Rozrzedza płodozmian. Stanowi też fitosanitarny przerywnik zmianowania zbożowo-rzepakowego. Trzeba jednak poznać tajniki jej uprawy oraz wybierać mądrze odmianę. Jako pierwszy na konferencji głos zabrał minister Jan Krzysztof Ardanowski.


Zapomnieliście o glebie - grzmiał minister


- Rolnictwo to system naczyń połączonych. Produkcja zwierzęca musi czerpać pasze z uprawy roślin. Niedopuszczalna jest...
Pozostało 85% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. maj 2024 08:57