StoryEditor

Nicienie "widziane" z satelity

Nicienie to szkodniki, przede wszystkim glebowe, których działalność pozostaje niezauważona, dopóki nie pojawiają się znaczne straty gospodarcze. Nawet wówczas prawidłowa diagnoza przyczyn wymaga wprawnego oka lub profesjonalnej analizy gleby. Okazuje się, że pomocą w walce z nimi skuteczny może okazać się obraz z satelity.
06.12.2023., 14:00h
Z tego artykułu dowiesz się:

Jakie nicienie są groźne dla soi?

Ile kosztuje zwalczanie nicieni?

Na czym polega działanie narzędzia satelitarnego wspomagającego walkę z nicieniami?

Choć z orbity okołoziemskiej na razie nie sposób wypatrzeć nicieni o wielkości poniżej 1 mm, to kosmiczne narzędzie staje się niezwykle ważnym elementem umożliwiającym diagnostykę zaburzeń u roślin. Mimo, że sposób ten na razie jest wdrażany w uprawie soi w Brazylii, to można mieć nadzieję, że z czasem przyda się też w naszym klimacie, w którym nicienie mogą być ważnym szkodnikiem w ziemniaku, buraku czy w warzywach, a nawet w lasach.

Jak to działa?

Shelby Parks z AgroPages podaje, że firma Syngenta opracowała metodę wspomagania diagnostyki nicieni za pomocą satelity. Narzędzie o nazwie Nema Digital analizuje obraz pola sfotografowanego za pomocą satelity. Opracowany algorytm ocenia pole i wyznacza miejsca, na których prawdopodobnie ma miejsce porażenie korzeni przez nicienie.

Warto tutaj dodać, że soja ma "swojego" nicienia. Jest nim gatunek Heterodera glycines, czyli mątwik sojowy. Jak inne mątwiki żeruje on na korzeniach – wysysa z nich soki. Samice zasiedlają korzenie i tworzą na nich charakterystyczne dla mątwików cysty.

image
FOTO:
...
Pozostało 78% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. luty 2024 07:50