StoryEditor

Prognozowany jest rekordowy wzrost eksportu ukraińskiej soi

Eksperci przewidują, że tegoroczne dostawy ukraińskiej soi na rynki zagraniczne osiągną rekordowy poziom w ciągu ostatnich 5 sezonów – 2,66 mln ton. To 91-procentowy wzrost w porównaniu do ubiegłego sezonu.
24.05.2023., 11:05h

Według danych analityków APK-Inform głównymi importerami ukraińskiej soi w pierwszych 8 miesiącach sezonu 2022/23, czyli wrzesień-kwiecień, były kraje Unii Europejskiej, które stanowiły 48% udziału, co stanowi 3,2-krotny wzrost w porównaniu do początku sezonu. Na drugim miejscu znajduje się Turcja – udział 37% importu, gdzie odnotowano 2,7-krotny wzrost.

Oprócz tego ukraińscy producenci rolni zwiększyli produkcję soi w tym sezonie dzięki zwiększeniu obsiewu powierzchni upraw tą rośliną. Zbiory brutto tej uprawy osiągnęły około 4 mln ton w zeszłym roku!

Prognozy ekspertów APK-Inform wskazują na jeszcze większy wzrost zbiorów soi w przyszłym sezonie. Przewiduje się, że powierzchnia upraw może wzrosnąć o 8% do 1,7 mln ha w porównaniu do 2022 roku, a zbiory brutto mogą osiągnąć czteroletnie maksimum wynoszące około 4,2 mln ton, co stanowi wzrost o 6%.

Światowi producenci soi

Soja jest jednym z najważniejszych roślinnych źródeł białka roślinnego na świecie i ma szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym, paszowym oraz produkcji biopaliw. Wzrost popytu na produkty roślinne, w tym na soję, był związany z rosnącym zainteresowaniem dietą roślinną i alternatywnymi źródłami białka dla mięsa.

Tradycyjnie to Stany Zjednoczone, Brazylia i Argentyna dominowały na rynku światowym, dostarczając większość soi na skalę międzynarodową. Natomiast eksport ukraińskiej soi osiąga coraz większą konkurencyjność, a rosnący popyt na produkty roślinne stwarza możliwości ekspansji na globalnym rynku, tym samym pozwalając stać Ukrainie w jednym szeregu wraz z wielkimi, świtowymi graczami na rynku. Jednocześnie obecne realia, czyli trwająca wojna wraz z rosyjską okupacją terytoriów Ukrainy, która powoduje zaburzenia na rynkach rolnych, stwarza pewne przeszkody dla rozwoju ukraińskiego eksportu.

Mkh na podst. APK-Inform
Fot. Envato Elements

Maryia Khamiuk
Autor Artykułu:Maryia Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 06:17