StoryEditor

Agrotechnika sorgo - Jakie są główne zalecenia uprawowe?

Jakie są główne zalecenia uprawy sorga ziarnowego? Na jakich glebach najlepiej go uprawiać? 
04.04.2023., 12:04h

Sorgo uprawia się głównie na glebach lżejszych, ale można też na stanowiskach mocniejszych, co przekłada się na plony. U odmian ziarnowych są rzędu 7–10 t /ha. Na glebach lżejszych będą o 50% mniejsze.

Jaki przedplon i nawożenie pod sorgo?

Sorgo jest rośliną ciepłolubną i do siewu wymaga gleb ogrzanych do 12–13°C, co przypada ok. 10 maja. Jego przedplonem może być większość roślin uprawnych. Przedsiewna uprawa i nawożenie oraz nawożenie pogłówne są analogiczne jak pod kukurydzę. Sorgo ziarnowe wysiewa się w dawce 8–10 kg/ha, w obsadzie 14–16 roślin/m.b. Sieje się je siewnikiem punktowym, w rozstawie rzędów 45 cm i nasion w rzędzie co 6–8 cm, na głębokość 4–5 cm.

Zobacz także: Kiedy najlepiej siać groch? Terminy, warunki glebowe, norma wysiewu


Zbiór kombajnem zbożowym przypada w październiku, i nie wymaga desykacji roślin. Rośliny kosi się na wysokości ok. 30 cm poniżej wiech. Wilgotność omłóconego ziarna wynosi od 15 do 25%, co wymaga dosuszenia do 10–11%.

fot. Janusz Biernacki

Pozostało 10% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. luty 2024 20:43