StoryEditor

Promocja krajowych strączkowych

Potrzeba uniezależnienia się od importu białka paszowego była przyczynkiem do utworzenia w 2011 r. programu wieloletniego „Ulepszanie krajowych źródeł białka krajowego, ich produkcji, systemu, obrotu i wykorzystania w paszach” na lata 2011–2015. W ramach tego programu 10 grudnia 2013 r. odbyło się spotkanie w Opalenicy.
13.12.2013., 13:12h

Konferencja podzielona została na dwa bloki tematyczne. Pierwszy mówił o ekonomicznych uwarunkowaniach rozwoju produkcji, rynku i obrotu oraz o opłacalności uprawy roślin strączkowych na cele paszowe. Profesor Michał Jerzak mówił m.in. o ulepszaniu krajowego obrotu rodzimymi roślinami strączkowymi. Przedstawiono również kondycję polskiego przemysłu paszowego jako czynnika rozwoju rynku roślin strączkowych. Białko z polskich strączkowych zaspokaja potrzeby krajowe w 20%. Wzrost do poziomu 50% oznacza zwiększenie areału uprawy tych roślin do 400–450 tys. ha kosztem innych. Taka ilość strączkowych pozwalałaby na wyżywienie wszystkich świń w kraju (11,2 mln sztuk). Rozwój rynku rodzimego białka jest szansą przede wszystkim dla małych producentów pasz.

 

Drugi blok tematyczny dotyczył agrotechniki strączkowych i żywienia zwierząt. Profesor Jerzy Szukała przedstawił wstępne wyniki badań w zakresie systemów uprawy strączkowych. Wynika z nich, że dla tej grupy roślin najlepsze są technologie z wykorzystaniem pługa oraz uprawa uproszczona. Natomiast źle rokuje całkowita rezygnacja z pługa lub wzruszania gleby.

 

Profesor Andrzej Rutkowski omówił zalety stosowania białka niemodyfikowanego genetycznie w żywieniu świń i drobiu. Choć przyrosty są na tym samym poziomie w przypadku świń, to wykorzystanie paszy z rodzimych strączkowych jest lepsze i dodatkowo tańsze. jd

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. maj 2024 01:03